Na dobranoc i dzień dobry – Mt 10, 17-22

Total
0
Shares

Kamień niezgody…

Zapowiedź prześladowań

Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom.

Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Opowiadanie pt. “Ewangelia Ewangelii”

Wywiad z hinduskim myślicielem, literatem i filozofem Sungarem Singh. Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło wrażeń wyniesionych z Europy.

Sungar Singh odpowiedział: “Największym skarbem, jaki ma Europa, są cztery Ewangelie, a najpiękniejszym opowiadaniem, jakie kiedykolwiek słyszałem jest wydarzenie, gdy do Chrystusa przyprowadzono grzeszną niewiastę.

Słowa Chrystusa: “Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień” – są najpiękniejszymi jakie kiedykolwiek słyszałem.

Refleksja

W naszych relacjach z ludźmi musimy być wciąż gotowi na to, że może pojawić “kamień niezgody”. Kamień, który symbolizuje zatwardziałość własnego serca, swojej opinii i stanowiska, ale także jako niezgodę na obecny stan rzeczy. Kamień jest często tym “narzędziem”, który ma “przekonać” drugą osobę do zmiany swojego stanowiska. W sumie to można to osiągnąć w ten właśnie sposób, ale czy przekonanie to będzie czysto zewnętrzne, czy również wewnętrznym zaakceptowaniem czyjegoś stanowiska? Jest to sprawa sporna…

Chrystus mówi, abyśmy zakopali nasze kamienie niezgody. Bo kto z nas, żyjących na tej ziemi, jest bez grzechu? Czy możemy z czystym sercem i sumieniem rzucić w kogoś kamieniem? Nasze dłonie są po to, aby otwartym gestem zachęcić drugiego człowieka do współpracy i porozumienia. Kamienie mogą nam tylko ciążyć w życiu, dlatego ważne jest, abyśmy odstawialii je zawsze na bok…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czym jest “kamień niezgody”?
2. Jak wyklinować zatwardziałość “skamieniałego serca” w swoim życiu?
3. Jak często pojawia się “kamień niezgody” w Twoim życiu?

I tak na koniec…

“Człowiek może postąpić dziesięć razy źle, potem raz dobrze i ludzie z powrotem przyjmują go do swoich serc. Ale jeśli postąpi odwrotnie: dziesięć razy dobrze, a potem raz źle, nikt mu więcej nie zaufa” (Jonathan Carroll, Poza ciszą)

 

Total
0
Shares
(fot. 96dpi / Foter.com / CC BY-NC)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 10, 17-22

Będziecie w nienawiści… Zapowiedź prześladowań Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was…

Może spodoba Ci się też...