Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 49-53

Total
0
Shares

Wszyscy, przeciw wszystkim…

Za Jezusem lub przeciw Niemu

Jezus powiedział do swoich uczniów: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej.

Opowiadanie pt. “Desiderata”

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swą prawdę jasno i spokojnie i wysłuchaj innych, nawet błądzących i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha.

Porównując się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz gorszych i lepszych od siebie. Niech twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany, będą dla ciebie źródłem radości. Wykonuj swą pracę z sercem, jakkolwiek byłaby skromna; ją posiadasz jedynie w zmiennych kolejach losu.

Bądź ostrożny w tym co robisz, na świecie bowiem pełno oszustwa. Niech ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty. Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu. Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia, ani nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj spokojnie, co ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby cię mogła osłonić w nagłym nieszczęściu. Nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy. Masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne czy nie, wszechświat jest bez wątpienia na dobrej drodze. Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia. W zgiełku i pomieszaniu życia zachowaj spokój w duszy. Przy całej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat. Bądź uważny. Dąż do szczęścia. (Anonimowy tekst znaleziony w starym kościele św. Pawła w Baltimore – 1692 rok)

Refleksja

Jako chrześcijanie wezwani jesteśmy do “walki” ze złem pod każdą jego postacią. Pomocą do osiągnięcia celu jest sam Chrystus. Warto skorzystać z Jego pomocy…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak odnaleźć się w sytuacji konfliktu?
2. Jak walczyć ze złem?
3. Czy zasięgasz rady od innych w pokonywaniu trudności i konfliktów?

I tak na koniec…

Spory nie trwałyby tak długo, gdyby brak słuszności był tylko po jednej stronie (Autor nieznany)

 

(Main Photo: REMY SAGLIER – DOUBLERAY / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. victor_nuno / Foter / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 49-53

Różnica zdań jest widoczna… Za Jezusem lub przeciw Niemu Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę,…

Może spodoba Ci się też...