Na dobranoc i dzień dobry – Łk 2, 41-52

Total
0
Shares

Błogosławieni czystego serca

Dwunastoletni Jezus w świątyni

On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.

Opowiadanie pt. “Śmierć i narodziny”

Było to na cmentarzu w jednej parafii. Dziewczynka w wieku około 14 lat stoi nad grobem i płacze. W ręku trzyma mocno zużytą kartkę.

– Dlaczego tu stoisz? – To grób mojej mamy. Zmarła, gdy mnie rodziła. Przed śmiercią na tej kartce napisała: “Jeżeli urodzi się dziewczynka – niech będzie Basia. To jestem ja. Zawsze tu przychodzę, gdy jest mi ciężko. Kocham ją nad życie.”

Pewnie nigdy nie myślałaś o mnie, nosząc pod sercem, ani potem, tuląc do piersi, że urodzisz i wychowasz – płomień. Myślałaś: będzie silny, szczęśliwy, bez trosk…

– Maleńka, droga matko, cóż Ci o sobie powiem? Nauczyłem się walczyć i cierpieć, nienawidzić i kochać, kochać tak mocno, jak tylko potrafi człowiek (Edward Szymański, Do mojej matki).

Refleksja

Miłość matki jest cierpliwa i pełna poświęcenia. Matka oczekuje na wzrost swojego dziecka, opiekując się nim dzień i noc. Daje potrzebny czas na popełnianie błędów, ale też na ich naprawienie. Kiedy nadchodzi ciężki moment dla dziecka to pomaga. Kiedy potrzeba pomocy w prawdziwym niebezpieczeństwie, wtedy nie ma chwili zawahania w podjęciu prawidłowej decyzji.

Serce matki czuje więcej i działa z wyprzedzeniem. Jest mądre, bo pochodzi z kobiecej wiedzy i intuicji. Jest wielu szczęśliwców na tej ziemi, którzy tego doświadczyli. Dziękujemy mamom, które dały życie, czas, poświęcenie i całe swoje serce swemu ukochanemu dziecku.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Podaj pięć osobnych słów, które opisują Twój stosunek do własnej matki.
2. Która z cech Twojej mamy wydaje Ci się najlepsza?
3. Czy pamiętasz o niej tylko w chwilach ciężkich, czy też i w momentach radości?

I tak na koniec…

“Atmosferę w rodzinie wciąż jeszcze tworzy matka. To ona jest w domu menedżerem” (Margaret Thatcher)

 

(Main Photo: Nuwandalice / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. ::: mindgraph ::: / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 2, 41-52

W kościele szukamy człowieka… Dwunastoletni Jezus w świątyni i życie w Nazarecie Rodzice Jego chodzili co roku do…

Może spodoba Ci się też...