Na dobranoc i dzień dobry – Mk 12, 38-44

Total
0
Shares

Prezent od serca…

Ostrzeżenie przed uczonymi w Piśmie. Grosz wdowi

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».

Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie».

Opowiadanie pt. “Najpiękniejsze serce, Bruno Ferrero”

Pewien młodzieniec chwalił się że ma najpiękniejsze serce w dolinie. Chwalił się nim na rynku i zebrał się ogromny tłum by je podziwiać bowiem było w swym kształcie perfekcyjne. Nie miało żadnej skazy, było przepiękne, gładkie i błyszczące. Biło bardzo żywo. Chłopak krzyczał na cały głos że nikt nie ma piękniejszego serca od niego i wszyscy mu potakiwali bowiem jego serce było idealne.

Jednak w pewnym momencie jakiś strzec z tłumu krzyknął: Dlaczego twierdzisz że twoje serce jest najpiękniejsze skoro moje jest o wiele piękniejsze od twojego.

Młodzieniec bardzo się zdziwił słysząc te słowa a potem spojrzał na serce starca i się zaśmiał. Serce starca biło bardzo żywo, być może nawet żywiej od serca młodzieńca ale było to serce poorane rozlicznymi bruzdami, serce w którym było wiele brakujących kawałków. Wiele tez w nim było kawałków które do tegoż serca nie pasowały. Było to serce brzydkie które w żaden sposób nie mogło się równać z nieskazitelnym sercem młodzieńca.

Chłopak zapytał się dlaczego starzec uważa że jego serce jest piękniejsze skoro wszyscy widzą, że nie jest ono nawet w części tak piękne jak jego własne serce. Wtedy starzec rzekł, że w życiu nie zamieniłby tego serca na serce młodzieńca. Powiedział też aby młodzieniec spojrzał na jego serce i wskazując na blizny rzekł. Widzisz te blizny i brakujące kawałki. Nie ma ich tu dlatego, że ofiarowałem je z miłości dla wielu osób a niesie to ryzyko bo często się zdarza, że sami ofiarowujemy uczucie dla innych , ale oni nie dają nam nic w zamian. Stąd te blizny bo choć dałem im cześć swojego serca, oni nie dali mi nic. Jeśli natomiast spojrzysz uważnie dostrzeżesz, że wiele kawałków do mojego serca niezupełnie pasuje. Są to kawałki serca innych, które oni mi ofiarowali i które znalazły stałe miejsce w moim sercu. Dlatego moje serce jest piękniejsze od twojego. Natomiast te bruzdy, które widzisz zrobili ludzie nieczuli, ludzie, którzy mnie zranili.

Wtedy młodzieniec spojrzał na starca, zrozumiał i zapłakał. Potem wziął kawałek swojego przepięknego serca i ofiarował go starcowi, a starzec zrobił to samo. Padli sobie w ramiona i rozpłakali się po czym odeszli razem w wielkiej przyjaźni. Młodzieniec włożył część serca starca do swojego serca w miejsce brakującego kawałka który dał starcowi. Ten nowy kawałek pasował tam, choć nie idealnie, co zmąciło doskonałą harmonię serca młodzieńca. Nigdy jednak wcześniej serce młodzieńca nie było tak piękne jak w tym momencie i młodzieniec dopiero teraz to zrozumiał.

Refleksja

Liczy się tylko to, co dajemy od serca. Można dać bowiem miliony z tego co nam zbywa i nie poczuć nawet straty. Można też dać grosze od serca z tego co mamy w naszym niedostatku i będzie to już bardzo wiele. Nie ilość pieniędzy, ale przede wszystkim gest serca jest najważniejszy. Nie dajemy bowiem tylko pieniędzy, ale przede wszystkim nasze dobre serce, a jego nikt i nic nie jest w stanie kupić…

Jezus zwraca uwagę na odruch naszego serca. To on jest najważniejszy, a nie ilość przeznaczonych na dany cel pieniędzy. Będziemy rozliczani z miłości i dobroci serca, a nie z ilości pieniędzy przeznaczonych nawet na dobry i zbożny cel. Nie każdy ma wiele pieniędzy, ale każdy z nas może i powinien mieć dobre i życzliwe serce. To ono jest miarą naszego człowieczeństwa…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego tak bardzo liczy się to, co dajemy od serca?
2. Dlaczego ilość danych pieniędzy nie jest najważniejszy?
3. Dlaczego serce jest miarą naszego człowieczeństwa?

I tak na koniec…

Pracuj tak, jakbyś nigdy nie potrzebował pieniędzy, tańcz tak jakby nikt na ciebie nie patrzył i zawsze kochaj tak jakbyś nigdy wcześniej nie kochał (Bruno Ferrero)

Total
0
Shares
(fot. Indi Samarajiva / flickr.com / CC BY 2.0)

33 N. zwykła, Walizki do wieczności, Mk 13, 24-32

Ciężko i trudno jest mówić o śmierci, bowiem bardzo często łączy się z nią ból, rozgoryczenie i wspomnienia…

Może spodoba Ci się też...