Na dobranoc i dzień dobry – Mt 7, 21.24-27

Total
0
Shares

Człowiek roztropny, który dom swój zbudował na skale…

Łudzenie samego siebie

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki.

Opowiadanie pt. “Roztropny władca”

W Grecji, mieszkańcy pewnego miasta mieli ciekawy zwyczaj obierania sobie co roku nowego króla. Mógł nim zostać tylko cudzoziemiec, który nie znał usposobienia i obyczajów przyszłych poddanych. Ci mniemali, że lepiej będzie im się wiodło, jeśli co roku będą mieli nowego władcę.

Prawie wszyscy nowo wybrani królowie żyli przez ten rok hucznie i wesoło. Kiedy rok panowania się kończył, porywani byli przez mieszkańców miasta i uprowadzani na bezludną wyspę, gdzie pozbawieni domu i pożywienia szybko umierali. Pewnego roku wybrali sobie króla roztropniejszego od swych poprzedników.

Ten za pieniądze dowiedział się od ludzi, jaki jest koniec królowania. Kiedy więc poznał swój przyszły los, wysyłał na wyspę przez cały rok okręty z żywnością i żołnierzami. Upłynął rok i króla spotkał ten sam los, co jego poprzedników. Na wyspie znalazł jednak wszystko, co przedtem zgromadził. Wrócił z żołnierzami do miasta i panował już bez przeszkód wiele lat.

Refleksja

Nasza ludzka roztropność to nic innego jak mądrość życiowa. Jest cnotą, która uzdalnia nas do rozeznawania w każdej sytuacji, miejscu oraz okolicznościach do pójścia w kierunku dobra. Sprzeciwia się zatem roztropność głupocie, która prowadzi do złego…

Roztropność polega na planowaniu. Poparta mądrością może doprowadzić nas do szczęścia, którego tak wszyscy oczekujemy. Roztropność często identyfikowana jest ze zdrowym rozsądkiem, który wynika z naszej obserwacji innych ludzi, własnego zachowania i realiów codziennego życia. Przewidywalność co do tych trzech elementów wprowadza w nasze życie spokój i harmonię…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy bycie roztropnym jest łatwe?
2. Czy planujesz swoje życie?
3. Czy zastawiasz się nad swoim życiem, tzn. co jest w nim dobre, a co złe, a co chcesz w nim zmienić?

I tak na koniec…

“Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” (Mark Twain)

 

Total
0
Shares
(fot. kevin dooley / Foter.com / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 9, 35-10,1.6-8

Działajcie i uzdrawiajcie… Uzdrowienie opętanego i chorych Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił…

Może spodoba Ci się też...