Na dobranoc i dzień dobry – Łk 17, 5-10

Total
0
Shares

Sługa nieużyteczny…

Moc wiary. Służyć z pokorą

Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu?

Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.

Opowiadanie pt. “Wiary zabić nie można”

Pewien robotnik nadużywający wódki, wykłada kompanom w knajpie swe poglądy. – “Precz z fabrykantami, policją i księżmi! Wyobraźcie sobie, moja żona kiedyś chodziła do kościoła, spowiadała się, chciała nawet mnie zmusić, bym pościł w piątki. Ale nie trwało to długo. Wybiłem jej to z głowy i dała spokój bieganiu do kościoła”.

Późnym wieczorem wraca ów człowiek do domu. Przed mieszkaniem spostrzega policję i tłum ludzi. Podchodzi bliżej i z przerażeniem spostrzega trupy żony i trojga dzieci. Na stole leżała kartka z krótkim pożegnaniem: – “Dopóki miałam wiarę, mogłam wszystko znieść. Od chwili, kiedy mój mąż wyrwał mi wiarę w Boga i zepchnął w błoto i w rozpacz, nie mogę wytrzymać. Odbieram życie sobie i biednym dzieciom, aby im oszczędzić strasznego losu, jaki mnie przypadł w udziałem”.

Refleksja

Nasza droga to nieustanne towarzyszenie innym ludziom. Często naszą pomocną ręką wspieramy inne osoby, szczególnie te najbardziej potrzebujące naszej pomocy. Wiemy też sami, że często sami potrzebujemy pomocy od innych ludzi. Nasze życie to nieustanne wspomaganie się nawzajem. Gdyby tego nie było, nasza bieda społeczna zebrałaby szybko swoje żniwo…

Jezus uczy nas, że powinniśmy wciąż na nowo szukać dróg dotarcia do drugiego człowieka. Różne są bowiem potrzeby. Jedni pragną od nas pomocy materialnej, inni duchowej. Trzeba jednak pamiętać, że u podstaw zawsze leży miłość i dar bezinteresownego serca. Za każdym razem kiedy dajemy komuś coś, nasz dar powinien być darmowy, bez założenia przyszłych roszczeń. Wszak tylko sługami nieużytecznymi jesteśmy…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co znaczy stwierdzenie “towarzyszyć innym”?
2. Jak najlepiej towarzyszyć innym ludziom?
3. Czy Twój dar jest bezinteresowny?

I tak na koniec…

Spałem i śniłem, że życie jest radością. Obudziłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zobaczyłem, że służba jest szczęściem (Rabindranath Tagore)

Total
0
Shares
(fot. Franck Michel / flickr.com / CC BY 2.0)

27 N. zwykła, Bóg, wiara i my, Łk 17, 5-10

Pierwsze nowożytne igrzyska w Grecji w ogóle by się nie odbyły, gdyby nie pomoc bogatego Greka z Aleksandrii…

Może spodoba Ci się też...