Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 13-21

Total
0
Shares

Chciwości mówimy: “NIE”…

Ostrzeżenie przed chciwością

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem. Lecz On mu odpowiedział: Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?

Powiedział też do nich: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia.

I opowiedział im przypowieść: Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!

Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.

Opowiadanie pt. “O opatrzności i budowie kościoła”

W maju 1863 roku święty Jan Bosko rozpoczął budowę olbrzymiej bazyliki Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

W kieszeni nie miał ani grosza, więc “fachowcy” odradzali podjęcia prac. – Budujemy mimo to – odpowiedział święty – trzeba pastwić jakiś margines na dopisek Opatrzności.

Refleksja

W naszym życiu powinniśmy dać szansę na działanie Boga. To co podejmujemy, wszystkie nasze zamiary, pragnienia, plany, zawsze powinny być “skonsultowane” z tym, który dał nam życie. Aby tak było, potrzebna jest modlitwa, ale też rozeznanie. Pomocni są ludzie z zewnątrz, którzy pokażą nam z innego punktu sposób naszego widzenia świata i rzeczywistości…

Jezus ma świadomość, że kroczenie za Nim nie jest dla nas proste. Nasza logika myślenia często jest inna, wręcz sprzeczna z tym, co On głosi. Samo nasze podejście do przykazania miłości nieprzyjaciół często koliduje z tym, co głosił Jezus. Prawo odwetu jest w nas mocno zakorzenione. Podobnie jest z gromadzeniem rzeczy na tej ziemi. Wciąż nie dociera do nas bowiem fakt, że któregoś dnia nas tu nie będzie, a nasze ziemskie życie zastąpione będzie niebiańskim…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak dajesz “szansę” działaniu Boga w Twoim życiu?
2. Czu masz kogoś, kto pomaga Ci w rozeznawaniu swojej drogi?
3. Jak kroczyć za Jezusem każdego dnia?

I tak na koniec…

Filarami ludzkiego społeczeństwa są: chciwość, strach i przekupność (Erich Maria Remarque (Paul Remarque)

 

(Main Photo: marcp_dmoz / Foter / CC BY-NC-SA)

 

 

Total
0
Shares
(fot. JMVerco / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 13-21

Planowanie… Ostrzeżenie przed chciwością Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie…

Może spodoba Ci się też...