Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 13-16

Total
0
Shares

Podeptanie przez ludzi…

Zadanie uczniów

Jezus powiedział do swoich uczniów: Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.

Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Opowiadanie pt. “Boże doświadczenia”

Podczas kolędy staruszka zapytała młodego księdza dlaczego Bóg doświadcza wciąż ludzi chorobami i cierpieniami? – Czasami ludzie są tak pełni zła – odparł pewnie duchowny – że trzeba ich po prostu usunąć.

– Ale dlaczego giną przy tym także dobrzy i uczciwi ludzie – wtrąca babcia. – Ci są wzywani na świadków – odparł po zastanowieniu ksiądz. Pan Bóg jako sędzia chce, aby każdy miał rzetelny proces.

Refleksja

Można być zdeptanym przez każdego człowieka. Nasze życie bowiem przepełnione jest obecnością wielu ludzi, którzy swoim zachowaniem potrafią zrujnować nam życie. Można przez to stracić swoją wartość i talenty, które każdy z nas posiada. Przesiąknięci myśleniem i zachowaniem innych, jakby zatracamy się w nicości naszej egzystencji. Jest nam wtedy źle, bo nie wiemy co robić…

Jezus zachęcał nas, abyśmy byli solą ziemi i światłem świata, a więc żebyśmy byli liderami w naszych środowiskach, dając im przykład, jak należy żyć. Tylko jeśli będziemy wzorem dla innych, nasze talenty zostaną wyeksponowane i zaowocują wiarą, nadzieją i miłością w stosunku do siebie, jak i innych ludzi. Tylko w ten sposób stajemy się światłem świata i solą ziemi…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co oznacza “zdeptać kogoś”?
2. Dlaczego nie warto zagłębiać się w “nicości tego świata”?
3. W jaki sposób stawać światłem i solą tego świata?

I tak na koniec…

Zwykle u największych nawet pesymistów istnieje choćby cień nadziei. Nadzieja bowiem jest warunkiem życia; musi istnieć wiara w przyszłość, gdyż życie jest ustawicznym dążeniem do przyszłości (Antoni Kępiński)

 

Total
0
Shares
(fot. stuzocub / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 17-19

Wypełnić prawo, ale przede wszystkim żyć… Jezus a Prawo Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie sądźcie, że przyszedłem…

Może spodoba Ci się też...