Na dobranoc i dzień dobry – J 14, 23-29

Total
0
Shares

Pokój zostawiam wam…

Miłość objawiona. Posłannictwo Ducha. Pokój

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem przebywając wśród was.

A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.

Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.

Opowiadanie pt. “O czterech rzeczach przynoszących pokój”

W poczytnej książeczce O naśladowaniu Chrystusa (księga trzecia, rozdział XXIII) znajdujemy cztery zwięzłe rady, które mają pomóc w osiągnięciu wielkiego pokoju i prawdziwej wolności:

1. Staraj się spełnić raczej cudzą wolę niż swoją.
2. Chciej zawsze mieć raczej mniej niż więcej.
3. Szukaj zawsze miejsca ostatniego i ustępuj wszystkim.
4. Chciej zawsze i módl się o to, aby całkowicie wypełniła się w tobie wola Boża.

Refleksja

Nie jest łatwo czynić nam cudzą wolę, niż realizować naszą własną. Chcemy raczej robić to, na co to mamy ochotę, niż spełniać “zachcianki” innych ludzi. Nasz egoizm popycha nas do indywidualizmu, który zawsze chce od nas więcej. Tymczasem raczej jakość, a nie ilość rzeczy ma nasycać naszą duszę. Nasza pozycja jeśli jest “z góry”, to wtedy nie ma mowy na ustępstwa. Nie ma też czasu na modlitwę, która daje pewność wypełniania woli samego Boga…

Jezus jest tym, który ukazuje nam wolę Boga. Uniżył samego siebie, aby wypełnić wolę Ojca. Postawa uniżenia zaprowadziła go na drogę krzyża, który w oczach ludzkich był hańbą, a w oczach Boga był drogą prowadząca do zbawienia. Ostatecznie zwycięża krzyż, który daje nam “nowe życie”…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego nie lubimy czynić cudzej woli?
2. Stawiasz na ilość, czy jakość?
3. Jak wypełniać wolę Ojca i naśladować Chrystusa?

I tak na koniec…

[…] dla mężczyzn liczy się ilość, dla kobiet jakość (Janusz Leon Wiśniewski)

 

Total
0
Shares
(fot. Alexander C. Kafka / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Zatrzymasz się wreszcie?!?

Działo się to dawno a może nie dawno, nie jest ot istotne. Pewien Bogaty Człowiek, postanowił odebrać sobie…

Może spodoba Ci się też...