Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 13-16

Total
0
Shares

Kto was słucha, Mnie słucha…

Biada nie pokutującym miastom

Jezus powiedział: Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele. Toteż Tyrowi i Sydonowi lżej będzie na sądzie niżeli wam.

A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do otchłani zejdziesz! Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał.

Opowiadanie pt. “O trzech żabach i tupaniu”

Były sobie trzy zielone żabki i wszystkie trzy wpadły w kankę ze śmietaną. Co teraz robić w tej sytuacji?

Żaba – optymistka była zdania, że jakoś się z tej kabały wyjdzie, byle przeczekać, aż ktoś nadejdzie. I zaczęła pływać, dopóki śmietana nie zakleiła jej dróg oddechowych. Wówczas poszła na dno.

Druga – pesymistka – powiedziała: – Tutaj się w ogóle nie da nic zrobić. I utopiła się jeszcze szybciej.

Trzecia – realistka – nawoływała do tupania. Tłumaczyła, że nigdy nic nie wiadomo. I tupała uparcie. Nagle poczuła grunt pod nogami: ze śmietany zrobiło się masło. Teraz już nie było problemu z wydostaniem się na zewnątrz.

Refleksja

Jakże ważne jest dla nas wsłuchiwanie się w to, co inni mówią. Wszelkie przestrogi, nakazy i zakazy przecież zawsze czemuś służą. Nie powinny być odbierane jako tylko ograniczniki, bo jeśli tak, to życie ludzkie przypomina więzienie. Kwestią czasu jest, czy człowiek zaaklimatyzuje się w takim miejscu, czy będzie walczył z tzw. “wiatrakami”. Warto zatem posłuchać kogoś z zewnątrz, który daje nam dobre rady…

Jezus uczy nas, że wszelkie przestrogi, zakazy czy nakazy mają służyć naszemu dobru. Wykonanie ich jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Tylko idąc prostymi ścieżkami do celu, wykorzystując wszelkie znaki i wskazówki od Boga, mamy pewność życia w spokoju i wolności, o którą przecież tak bardzo walczymy, i to każdego dnia…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy wsłuchujesz się w to, co inni mówią?
2. Jaka jest różnica między słuchaniem a wsłuchaniem?
3. Dlaczego znaki są nam potrzebne w życiu?

I tak na koniec…

Jeśli dwóch ludzi rozmawia, a reszta słucha ich rozmowy – to już jest teatr (Gustaw Holoubek)

Total
0
Shares
(fot. Sukanto Debnath / Foter / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 18, 1-5.10

Bycie ostatnim jest zwycięstwem… Spór o pierwszeństwo W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: Kto właściwie…

Może spodoba Ci się też...