Konferencja Episkopatu Meksyku wyraziła radość z opublikowanej w Watykanie wiadomości, że wkrótce będą mogli zostać kanonizowani trzej młodzi męczennicy, którzy na początku XVI wieku oddali w tym kraju życie za wiarę. 23 marca Papież zatwierdził wyniki głosowania kardynałów i biskupów należących do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, którzy opowiedzieli się za zaliczeniem w poczet świętych trzech meksykańskich nastolatków: Cristobala, Antonia i Juana.

„Młodzieńcy ze stanu Tlaxcala są męczennikami całej Ameryki Łacińskiej, ponieważ byli pierwszymi, którzy złożyli tutaj świadectwo swej wiary” – mówił przed dwoma laty tamtejszy biskup Francisco Moreno Barron w czasie obchodów 500-lecia ich urodzin. Beatyfikował ich w 1990 r. w bazylice Matki Bożej z Guadalupe św. Jan Paweł II podczas swej drugiej podróży do Meksyku.

Byli to jedni z pierwszych amerykańskich tubylców, którzy przyjęli wiarę katolicką. Stali się pierwszymi męczennikami Ameryki. Cristobal urodził się prawdopodobnie w 1514 r., a Antonio i Juan około roku 1516. Zostali brutalnie zabici przez swoich rodaków, ponieważ odrzucali bałwochwalstwo i poligamię. Cristobal poniósł śmierć w roku 1527, zaś Antonio i Juan w 1529. W ub. r. Ojciec Święty ogłosił trzech młodych błogosławionych męczenników ze stanu Tlaxcala patronami meksykańskich dzieci.

mh/ rv, fides