Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 25-37

Total
0
Shares

Kto jest moim bliźnim?

Miłość bliźniego

Oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim?

Opowiadanie pt. “O poszukiwaniu człowieka”

W wiedeńskiej gazecie młodzieżowej “Kontakt” (nr 11/79) zamieszczono następujące ogłoszenie: “Poszukuje się człowieka, jednego z trzech miliardów. Wielkość i wygląd zewnętrzny nieistotne. Konto bankowe i marka samochodu rzeczą bez znaczenia. Czeka na niego interesująca praca.

Wymagania są nieludzko duże: więcej słuchać niż mówić, więcej mieć wyrozumienia niż gotowości do sądzenia, więcej pomagać niż oskarżać. Poszukuje się człowieka. Za wdzięczność nie bierzemy żadnej odpowiedzialności. Jeżeli czujesz się zdatny do tej pracy, zamelduj się, proszę, jak najszybciej do najbliższego bliźniego. Ten się z pewnością ucieszy.

Refleksja

Każdy z nas wierzących zdąża do celu, jakim jest życie wieczne. Ta droga to nie tylko droga nas samych, ale również drugiego człowieka. Nie jesteśmy sami, bo jest zawsze ktoś obok nas. Nie da się bowiem iść samemu. Nie jesteśmy “samotną wyspą”. Umiejętność widzenia nie tylko siebie na tej ziemi jest dziś wyzwaniem dla wszystkich z nas. Nie jest łatwo dostrzec czyjąś biedę, kiedy sami mamy jej w nadmiarze. Tym bardziej należy czuwać i widzieć koło nas swego brata i wzruszyć się głęboko nad własną i czyjąś dolą i niedolą. W dwójkę zawsze raźniej.

Bliźni to ten, któremu każdy musi poświęcić swój czas. Gdyby wszyscy tak samo myśleli mielibyśmy już tu na ziemi… niebo.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Kto jest dla Ciebie bliźnim?
2. Co oznacza dla Ciebie miłować Boga całym sercem, cała duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem?
3. Co oznacza kochać bliźniego jak siebie samego?

I tak na koniec…

“Istotne jest to, czy ty kochasz bliźnich, a nie to, czy oni ciebie” (Mikołaj Gogol, Aforyzmy Gogol, Z listów)

 

(Main Photo: Neticola / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. ξωαŋ ThΦt (slowly back...) / Foter / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 25-37

Kochać – to nie tak łatwo… Miłość bliźniego Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę,…

Może spodoba Ci się też...