Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 1-7

Total
0
Shares

Ucisk uszlachetnia

Kwas faryzeuszów

Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!

Opowiadanie pt. “Dlaczego w Kościele są obłudnicy?”

– Mam problem, proszę księdza. Mam naprawdę problem, ponieważ widzę, że w Kościele jest zbyt wielu ludzi obłudnych – powiedział do mnie znajomy student.

Odpowiedziałem:
– Masz rację, są tacy. Zawsze tacy byli i zawsze będą. Czy widziałeś kiedyś podrobiony banknot?
– Nie, ale słyszałem o czymś takim.
– Czy widziałeś kiedyś podrobiony nikiel?
– Nie. Nikiel nie jest wart podrabiania.
– Słusznie. Powiedziałeś, że w Kościele są tacy, co “modlą się pod figurą, a diabła mają pod skórą”. A czy widziałeś fałszywego grzesznika, fałszywego pijaka albo podrobioną rzecz, która jest właściwie bezwartościową?
– Nie.
– Powodem podrabiania chrześcijaństwa jest to, że prawdziwy chrześcijanin jest wart podrabiania. Fakt, że w Kościele znajdują się obłudnicy, wskazuje na to, że usiłują zgodnie z wymogami świata imitować to, co jest bardzo dobre. Mówiąc, że w Kościele znajduje się wielu obłudników, wygłaszasz pod jego adresem wspaniały komplement. Zauważyłeś obłudników w związku studentów, na uniwersytecie, w klubie?
– Oczywiście, że tak – odpowiedział.
– Dlaczego więc nie rezygnujesz ze studiów? Odchodzisz z Kościoła z powodu obłudników, to zrezygnuj też z uniwersytetu. Gdzie twoja konsekwencja? Nie osądzaj na podstawie najgorszych. Patrz na najlepszych.

Refleksja

Czym jest obłuda? To nic innego jak udawanie kogoś, kim się tak naprawdę nie jest. Czesław Niemen w swojej piosence “Obłuda” w ostatniej zwrotce śpiewa tak: “W twarzach ludzi obłuda, rezygnacja i nuda, śmiech podszyty zwątpieniem, nierealnym pragnieniem, że tym razem coś musi się udać”. Nie jest to zatem zjawisko odosobnione, bo dotyczy wielu ludzi na tej ziemi.

Chrystus wie, że tam, gdzie jest obłuda, potrzebna jest szczerość i autentyczność. Tylko prawda prowadzi do życia wiecznego. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co Ci się nie podoba w osobach obłudnych?
2. Jak próbować rozmawiać i porozumieć się z obłudnikami?
3. Jak pomóc obłudnikom, którzy jedno mówią, a drugie czynią i to poza naszymi placami?

I tak na koniec…

“A szczyt niesprawiedliwości to: uchodzić za sprawiedliwego, nie będąc nim” (Platon)

 

(Main Photo: shelfappeal / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Art4TheGlryOfGod by Sharon / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

29 N. zwykła, Bezinteresowni doradcy, Mk 10, 35-45

Czytamy dziś w Ewangelii (Mk 10, 35-45) o dwóch synach Zebedeusza: Jakubie i Janie. Zabiegali oni o pierwsze…

Może spodoba Ci się też...