Na dobranoc i dzień dobry – Mk 3, 22-30

Total
0
Shares

Nie rzucajmy niczego pod czyjeś nogi…

Oszczerstwa uczonych w Piśmie

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy.

Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi.

Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. Mówili bowiem: Ma ducha nieczystego.

Opowiadanie pt. “Śmiertelny trójkąt”

W 1979 roku znana aktorka filmowa Jean Seberg popełniła samobójstwo w Paryżu. Kryzys rozpoczął się dużo wcześniej. Gdy była w ciąży, posądzono ją, że ojcem dziecka jest czarnoskóry terrorysta, przywódca Czarnych Panter. Cios oszczerstwa był celnie wymierzony. Dziecko z terrorystą przekreśliłoby jej karierę w Europie i za oceanem.

Wskutek ciężkich przeżyć i załamania nerwowego nastąpiło poronienie. Dziecko zostało pochowane w przeźroczystej trumnie, aby opinia publiczna mogła się przekonać, że jest białe.

W każdą rocznicę pogrzebu dziecka nieszczęśliwa matka usiłowała odebrać sobie życie. W 1979 roku kolejna próba zakończyła się śmiercią. Kilka lat potem samobójstwo popełnił jej mąż. Śmiertelny trójkąt zamknęła kolejna tragedia.

Refleksja

Oszczerstwa rzucane pod czyimś adresem nie są najlepszą “formą pomocy” drugiemu człowiekowi. Prawda zawsze obroni się sama, dlatego dopiero na końcu będziemy widzieć, czy to co ktoś mówił, czy też zrobił jest wewnętrznie spójne. Po owocach poznamy prawdę. Każde królestwo wewnętrznie skłócone nie ma bowiem racji bytu, bo się rozpadnie zanim wyda owoce…

Jezus wie i ma świadomość odpuszczania grzechów i bluźnierstw, których ludzie się dopuszczają. Niedoskonałości, które są obecne w naszym życiu trzeba eliminować przez nieustanną pracę nad sobą. Mamy jednak mieć świadomość, że to Jezus jest tym, który daje moc nie tylko odpuszczania grzechów, ale jest przede wszystkim tym, który daje siły, aby je pokonać…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak radzić sobie z osobami, które rzucają w naszym kierunku oszczerstwa?
2. Czy łatwo odpuszczasz bluźnierstwa skierowane pod Twoim adresem?
3. Czy masz świadomość, ze Jezus wciąż odpuszcza grzechy?

I tak na koniec…

“Nie ma gorszego zła od pięknych słów, które kłamią” (Ajschylos)

 

Total
0
Shares
(fot. ell brown / Foter.com / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Mk 3, 22-30

Oszczerstwa wobec innych… Oszczerstwa uczonych w Piśmie Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i…

Może spodoba Ci się też...