Na dobranoc i dzień dobry – J 20, 19-23

Total
0
Shares

Pokój wam daje, nie miecz…

Zmartwychwstały ukazuje się Apostołom

Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Opowiadanie pt. “O porwaniu Papieża”

Joao Bethencourt, Brazylijczyk, napisał komedię pt. “Dzień, w którym porwano papieża”. Nawiasem mówiąc, zadedykował ją papieżowi Janowi XXIII.

Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku. Podczas oficjalnej wizyty w ONZ papież o bezceremonialnym sposobie bycia wymyka się chyłkiem z sali obrad (zdaje się; że chce kogoś odwiedzić) i trafia na taksówkarza Żyda: Ten nie marnuje szansy i bierze Głowę Kościoła jako zakładnika. Jako okupu nie żąda ani pieniędzy ani uwolnienia “towarzyszy”. Chce tylko, aby na całym świecie przez 24 godziny zapanował zupełny pokój; to znaczy, żeby nie zdarzyło się ani jedno zabójstwo czy morderstwo, ani jeden wyrok śmierci.

Papież pomaga mu w realizacji tego życzenia. Wszystkie rządy proklamują światowy dzień pokoju w trosce o życie papieża: Po 24 godzinach napięcia papież odzyskuje wolność a śmierć przystępuje znów do swojego rzemiosła. Świat staje się znów normalny – jak to jest powiedziane na zakończenie sztuki.

Refleksja

Każdy z nas wezwany jest o wprowadzanie pokoju w nasze codzienne życie. Tylko w ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko sobie samym, ale i innym ludziom, całym przyszłym pokoleniom. Wojna, ale też i codzienne utarczki słowne zawsze prowadzą do podziałów, które w konsekwencji kierują nasze życie do przedwczesnej śmierci fizycznej, jak i duchowej…

Jezus swoim byciem z innymi wprowadzał pokój w ich serca. Tym dobrym sercem dzielił się z tymi, który postawił na Jego drodze sam Bóg. Tylko odpowiedzialne dobieranie słów pozwoliło mu nie tylko zmieniać poszczególne osoby, ale i całe pokolenia. Miłość wzajemna pozwalała na objęcie pokojem całego świata, który nie żył już tylko sam dla siebie, ale przede wszystkim dla innych…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak wprowadzać pokój w nasze życie?
2. Dlaczego należy unikać utarczek słownych?
3. Jak pomagać innym ludziom z zmianie ich postępowania?

I tak na koniec…

Życie nasze chętnie ofiarujemy za pokój na świecie (Benedykt XVI)

 

Total
0
Shares
(fot. Pietro Ferreira / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Ojciec Alsabag o sytuacji miasta Aleppo

„Miasto bez wody, elektryczności, pracy i gdzie bomby spadają wszędzie. Jest to nieludzkie. Zwykli ludzie próbują przetrwać dzięki…

Może spodoba Ci się też...