Dżakarta: seria aresztowań za handel ludzkimi organami

Total
0
Shares

Seria aresztowań dokonanych przez policję w ostatnich dniach w Dżakarcie skupiły uwagę władz w sprawie nielegalnego handlu organami przez biznesmenów, lekarzy renomowanych szpitali, ale i biednych ludzi, którzy poszukują w ten sposób pieniędzy. Trzy osoby zostały aresztowane w Garut w Prowincji Jawa Zachodnia, za to, że doprowadzili biednych do “oddania” swojej nerki.

Według śledczych, trzy szpitale w Dżakarcie (publiczne i prywatne) wykonywało nielegalne przeszczepy nerek, jednak ich nazwa nie została ujawniona do publicznej wiadomości. Beneficjentami ich działań byli obywatele Indonezji i cudzoziemcy.

Ostatni nielegalny przeszczep został odkryty przez władze i sięga sierpnia 2015 roku. Pod pozorem przeprowadzenia normalnej operacji, wycinano pacjentom również zdrowe organy. Według raportu policji, dawca miał być  wynagradzany i jest to udokumentowane sumą 75 mln rupii, czyli ok. 5 tysięcy dolarów. Suma ta jest według agentów policji  znacznie wyższa, np. w wypadku osoby, która była w trudnej sytuacji finansowej i nie mogła odmówić przeprowadzenia zabiegu.

Nielegalny handel ludzkimi nerkami był pierwszym raz wyeksponowany przez indonezyjskie władze już w czerwcu 2015 roku, kiedy to więzień z więzienia Garut został hospitalizowany, skarżąc się na ciągłe bóle jelit. Sprowadzony do lekarza, mężczyzna przyznał się do sprzedania swojej nerki za 90 milionów rupii (ok. 6 tys. dolarów).

Kolejną ofiarą jest Sofyan, ojciec dziecka, który jako 18-letek mieszka w Bandung w Jawie Zachodniej. Z powodu trudnej sytuacji finansowej sprzedał on swoją nerkę za 75 milionów rupii (ok. 5 tysięcy dolarów).

Policja odkryła też, że przed operacją, żona jednego z dawców wyrażała przeciw temu sprzeciw. Jeden z podejrzanych później przekonał ją, mówiąc, że on sam był dawcą nerki i nadal jest zdrowy.

CH Soejono, szef Szpitala Mangunkusumo Cipto w Dżakarcie (największy szpital w stolicy), wyjaśnia, że istnieją bardzo wyraźne prawne procedury i protokoły, które regulują przeszczep nerek: “Jeśli zostanie coś dziwnego znalezione zarówno u dawcy lub biorcy, to przeprowadzenie operacji zostaje natychmiast zawieszone”.

Ponadto, aby zapobiec temu, aby dawca został zmuszony lub pchnięty do przeszczepu za pomocą nielegalnych metod, “specjalista psychiatra musi prowadzić intensywne dyskusje, by lepiej zrozumieć motywację przeprowadzenia przeszczepu: aspekty prawne i perspektywy zdrowia psychicznego” – wyjaśnia CH Soejono.

Przeszczep wykonany zgodnie z zachowaniem obowiązującego funkcjonowania prawa będzie kosztować co najmniej 300 milionów rupii (ok. 20 tysięcy dolarów).

mh/ AsiaNews.it

 

Total
0
Shares
(fot. See-ming Lee / flickr.com / CC BY 2.0)

Chiny: 7.5 tysiąca osób umiera dziennie na raka

W Chinach każdego dnia ok. 7,5 tysiąca osób zmarło na raka w 2015 roku.  Statystyki podają, że codziennie…

Może spodoba Ci się też...