Chiny: 7.5 tysiąca osób umiera dziennie na raka

Total
0
Shares

W Chinach każdego dnia ok. 7,5 tysiąca osób zmarło na raka w 2015 roku.  Statystyki podają, że codziennie było 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Alarmujące dane zostały opublikowane przez Narodowe Centrum Raka w Pekinie i pokazuje ogólny spadek śmiertelności chorych na raka, ale jednoczesny wzrost w diagnostyce nowotworów. W 2015 roku było 2,8 mln zgonów. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu zanieczyszczenia powietrza oraz czynnego palenia przez Chińczyków.

Naukowiec Chen Wenqing zauważył, że ogólny wskaźnik śmiertelności zmniejsza się w porównaniu z rokiem 2006, ale nastąpił wzrost o 78% zgonów z powodu raka. Według ekspertów jest to spowodowane zwiększeniem się ilości społeczeństwa oraz starzenia się populacji Chińczyków.

W sumie, w zeszłym roku stwierdzono 4,3 mln nowych przypadków stwierdzenia i 2,8 mln zgonów na raka. Najbardziej powszechne jest rak płuc, który jest główną przyczyną śmierci w Chinach. Dodatkowym faktorem jest zanieczyszczenie powietrza i stały wzrost aktywnych palaczy. Według statystyk ponad połowa Chińczyków pali codziennie. Również zanieczyszczenie powietrza przez ogrzewanie węglem czy paliwami z biomasy, jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji płuc.

Wśród mężczyzn, najczęstszym nowotworem (oprócz chorych na płuca) jest rak żołądka, przełyku, wątroby i jelit. U kobiet najczęściej jest to rak piersi (15%), płuc i oskrzeli, a także żołądka i jelit.

Według naukowców, osoby najbardziej zagrożone pochodzą ze społeczeństw  ubogich i są mieszkańcami obszarów wiejskich, gdzie gleby i wody są zwykle zanieczyszczone. Zdaniem ekspertów, najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów jest przewlekłe zakażenie (żołądka, jelita, itp.), które odpowiada za 29% zgonów.

Chen Wanqing i jego współpracownicy przeanalizowali dane z 72 lokalnych rejestrów, obejmujących 6,5% populacji Chin. Jest to bardzo duża baza informacji w porównaniu z tą, która była dostępna zaledwie kilka lat temu, a która obejmowała mniej niż 2% wszystkich obywateli.

mh/ AsiaNews.it

Total
0
Shares
(fot. Joe Coyle / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Diecezja Barisal zainauguorwała swoją działalność

„Nowa diecezja będzie pomagać nie tylko katolikom, ale także wielu innym ludziom, by dawać świadectwo o Chrystusie” powiedział…

Może spodoba Ci się też...