Trzech koptyjskich studentów zostało oskarżonych o znieważenie islamu. Staną przed sądem w związku z pojawieniem się filmu w którym kpią z muzułmańskich modlitw. Ich nauczyciel został już skazany na trzy lata więzienia w osobnym procesie, a który dotyczył tej samej sprawy.

Cały incydent stał publiczny w kwietniu 2015 roku, krótko po tym, jak 21 koptyjskich chrześcijan porwanych w Libii zostało ściętych przez bojowników państwa islamskiego na plaży, podsycając tym napięcie muzułmańsko-chrześcijańskie w Egipcie.

30-sekundowy film, nakręcony przez nauczyciela, pokazuje jak uczniowie udają się na modlitwę. Jeden z nich klęczy na podłodze, recytując wersety Koranu, a pozostali jego koledzy stoją za nim i śmieją się. W pewnym momencie, jeden z nich machnął ręką pod szyją, pokazując znak ścięcia głowy.

Wideo wywołało gniew wśród miejscowych muzułmanów, którzy wezwali do wyrzucenia ze szkoły trzech uczniów i nauczyciela.

Prawnik dzieci, Maher Naguib oznajmił, że rada starszych lokalnej społeczności wydaliła już nauczyciela i jego rodzinę z wioski. Dla niego samego, młodzieńczy wybryk chłopców miał niestety bardzo poważne reperkusje.

„Studenci nie mogą uczęszczać do szkoły i muszą pozostać w pomieszczeniach, aby uniknąć odwetu, w tym min. wyzwisk, bicia i molestowania. To wszystko stało się z powodu jednorazowego i spontanicznego działania tych młodych ludzi i co trwało zaledwie przez kilka… sekund” – zaznaczył Naguib.

AsiaNews.it/ mh