Na dobranoc i dzień dobry – Mk 7, 1-8.14-15.21-23

Total
0
Shares

Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym

Ewangelia: Prawdziwa nieczystość

“Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”

Opowiadanie: “On Jest w Tobie”

Dlaczego trudzisz się szukając Boga tak, jakby On był na zewnątrz Ciebie? On jest w Tobie. Tam wyznacza Ci spotkanie i tam na Ciebie czeka. Tam pozwoli Ci się znaleźć, gdy uzna to za słuszne. Matki hinduskie, chcąc nauczyć swe dzieci tej wielkiej prawdy, opowiadają im następującą legendę:

“Pewnego razu, bardzo dawno temu, koźle piżmowca górskiego zostało zwabione wonią piżma. Biega więc po puszczy w poszukiwaniu piżma. Biedne zwierzę wyrzeka się jedzenia, picia, snu. Nie wie, skąd pochodzi zew tej woni, ale czuje, że musi jej szukać w wąwozach, lasach i na wzgórzach. Wreszcie zgłodniałe, zmęczone, pędząc na oślep, ześlizgnęło się ze skały i runęło w przepaść. Ostatni odruch śmiertelnie rannego zwierzęcia to odruch litości dla samego siebie i dlatego liże swą pierś.

Tymczasem, gdy koziołek upadł, pękł jego woreczek z piżmem i zapach się rozszedł. Koziołek westchnął głęboko i próbuje wdychać woń, której tak długo szukał – lecz jest już za późno.

O ukochany synu, nie szukaj Boga poza sobą, abyś nie zginął w dżungli życia, lecz szukaj w swej duszy i zobacz, że On tam jest.

Refleksja

Nie można powiedzieć, że ktoś jest raczej dobry lub raczej zły. Nie ma bowiem ludzi raczej dobrych lub raczej złych. Są raczej dobre lub złe ich uczynki. Ludzie je realizują i dopiero po ich owocach można powiedzieć już coś więcej. Przede wszystkim co jest w sercu człowieka. Z serca ludzkiego bowiem wszystko pochodzi. Serce jest wyznacznikiem naszego zachowania. Tylko ciche, łagodne i pokorne serce daje siłę nam samym i drugiemu człowiekowi.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co robisz, kiedy wzmaga się w Tobie złość?
2. Czy dobrze się czujesz wyrządzając świadomie i dobrowolnie komuś na złość?
3. Czy zdarzyło Ci się uczynić dobry gest wynikający z potrzeby serca? Jaki to był gest?

I tak na koniec…

… dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu (Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry, Mały Książę, Rozdz. XXI).

 

Total
0
Shares
Mike Mozart ./ flickr.com / CC BY 2.0)

O poodejmowaniu decyzji

Pewien wzięty prawnik postanowił spędzić urlop w chłopskiej zagrodzie. Któregoś dnia gospodarz poprosił gościa, aby zechciał mu pomóc…

Może spodoba Ci się też...