Radość z grzesznika, który się nawrócił…

Zaginiona owca

Jezus opowiedział faryzeuszom i uczonym w Piśmie następującą przypowieść: Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?

A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła.

Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.

Opowiadanie pt. „O trzech grzesznikach”

Pewnego dnia biskup na wizytacji (w przypływie religijnych uczuć) ukląkł przed ołtarzem, zaczął walić się w piersi (aż huczało) i wołał biblijnie: – Zmiłuj się nade mną, bom ja grzesznik wielki.

Proboszcz zainspirowany tym przykładem pokory z góry, ukląkł obok biskupa i modlił się tak samo: – Zmiłuj się nade mną, bom ja grzesznik wielki.

Kościelny widząc tych dwóch na kolanach, tak się wzruszył, że ukląkł gdzie stał, wołając na cały głos: – Zmiłuj się nade mną, bom ja grzesznik wielki.

Wówczas biskup szturchnął księdza, wskazał na kościelnego i z uśmiechem zauważył: – Popatrz na tego, kto tu też chce być grzesznikiem.

Refleksja

Każdy z nas ma prawo się pogubić lub zagubić. To część naszego życia, które odkrywając tajemnice naszej egzystencji, gubi się i potyka. Uczymy się każdego dnia w różnych sytuacjach. W wielu z nich popełniamy te same błędy. Z innych zaś wyciągamy wnioski, aby nie popełnić już nigdy tych samych błędów. Tak sobie obiecujemy, aż do następnego razu, bo jesteśmy ludźmi słabymi i grzesznymi…

Jezus mówi nam, że mamy prawo się pogubić. Mamy też prawo szukać rozwiązań, które doprowadzają nas do prawdy o Bogu i ludziach. Bóg się nigdy nie poddaje w szukaniu człowieka jak pasterz własnej owcy, która zaginęła. Wszak do Niego przecież należmy. Nie jest to poszukiwanie zguby dla egoizmu i poczucia władzy przez Boga, ale dla naszego dobra, którego przecież szukamy wszędzie w naszym codziennym życiu, także wśród innych, również zabłąkanych, słabych i pogubionych ludzi…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co robisz jak się pogubisz w życiu?
2. Jak uczyć się na własnych błędach?
3. Jak szukać prawdy o Bogu i ludziach?

I tak na koniec…

Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich (Cyceron)