Na dobranoc i dzień dobry – Łk 7, 31-35

Total
0
Shares

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem…

Sąd Jezusa o współczesnych

Po odejściu wysłanników Jana Chrzciciela Jezus powiedział do tłumów: Z kim więc mam porównać ludzi tego pokolenia? Do kogo są podobni? Podobni są do dzieci, które przebywają na rynku i głośno przymawiają jedne drugim: Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie płakali

Opowiadanie pt. “O skardze i szczęściu”

Pewien starszy pan opowiadał, że tylko raz w życiu narzekał na swój los wówczas, gdy był boso i nie miał pieniędzy na kupno butów.

Potem zobaczył szczęśliwego człowieka, który nie miał nóg. – Od tego czasu – powiedział staruszek – nigdy sie już więcej nie skarżyłem.

Refleksja

Niezadowolenie i narzekanie to częsta forma spędzania przez ludzi swojego wolnego czasu. Wynika to często z obserwacji tego, co nas otacza i dotyka osobiście. Mamy wiele powodów ku temu, by narzekać, bo czasami naprawdę jest bardzo źle. Rzeczywistość, która nas otacza i ludzie, którzy postępują wbrew przyjętym ogólnie obyczajom, to tematy, które wprowadzają w nasze życie niepokój. Potem “odreagowujemy” go właśnie narzekaniem, czyli mówieniem z niezadowoleniem o tym, co nas dotyka. Ujawnienie swojej frustracji ma “zbawienny” wymiar, bo złość i napięcie, które się w nas gromadzą, pozostają z nas uwolnione. Kiedy jednak poświęcamy narzekaniu zbyt dużo czasu i tworzymy tzw. “teorie spisku” – widząc wszędzie tych, którzy nas atakują i nie lubią – wtedy marnujemy tylko czas i życie. Bo nie zmieniamy rzeczywistości, tylko swoje nastawienie do świata.

Stąd warto pamiętać o tym, że kiedy będziemy poddawać się niezadowoleniu i narzekaniu, bo czasami jest ono uzasadnione, ważne jest, abyśmy wyciągnęli z tego wydarzenia konkretne wnioski dla siebie i innych. Wszystko po to, abyśmy wiedzieli jak postępować, kiedy podobna sytuacja pojawi się ponownie. Niech to będzie zatem “konstruktywne narzekanie” z konkretną nauką i mądrością życiową, a nie gadaniem, dla samego gadania. Wtedy wszyscy będziemy bardziej zdrowi na duchu i na ciele. Narzekanie musi mieć sens…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy często narzekasz na swój los? Dlaczego? Jaki jest tego powód?
2. Czy narzekanie pomogło Ci w rozwiązaniu problemów?
3. Co robisz, aby pozbyć się narzekania, jeśli jest ono częste w Twoim życiu?

I tak na koniec…

“Ludzie współcześni stworzeni są do narzekania. Z całego Achillesa widzą tylko piętę” (Marie von Ebner-Eschenbach, Aforyzmy Eschenbach)

 

(Main Photo: Khánh Hmoong / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. drp / Foter / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 8, 19-21

Ci, którzy słuchają słowa… Prawdziwi krewni Jezusa Przyszli do Jezusa Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać…

Może spodoba Ci się też...