Na dobranoc i dzień dobry – Mt 8, 28-34

Total
0
Shares

Pozbyć się zła…

Dwaj opętani

Gdy przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wybiegli Mu naprzeciw dwaj opętani, którzy wyszli z grobów, bardzo dzicy, tak że nikt nie mógł przejść tą drogą.

Zaczęli krzyczeć: Czego chcesz od nas, /Jezusie/, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas? A opodal nich pasła się duża trzoda świń. Złe duchy prosiły Go: Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń!

Rzekł do nich: Idźcie! Wyszły więc i weszły w świnie.

I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w falach. Pasterze zaś uciekli i przyszedłszy do miasta rozpowiedzieli wszystko, a także zdarzenie z opętanymi.

Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic.

Opowiadanie pt. “Gumka i ołówek”

Znany w mieście K. Iovelas popadał ciągle w te same grzechy, usprawiedliwiając swe postępowanie cytatem “rzeczą ludzką jest błądzić”.

Proboszcz z tegoż miasteczka, słynący z ciętego języka odparł mu: – Racja, błądzenie jest ludzką rzeczą. Ale to przesada kiedy gumka do ścierania zużywa się prędzej niż ołówek.

Refleksja

Pozbycie się zła gwarantuje nam życie w pokoju serca. Każde zło bowiem ma tendencję do niszczenia wszelkiej harmonii, która daje satysfakcję z tego, że cokolwiek robimy ma jakikolwiek sens. Zło bowiem nie znosi, kiedy nic się nie dzieje. Chce zawładnąć człowiekiem i najlepiej udaje mu się o zrobić w wirze wydarzeń, które często nie mają sensu. Zło uwielbia środowisko, gdzie zdążamy w nicość, bezsens i bezradność. Towarzyszy temu chaos…

Jezus wiedział, że nie można dać przypływu zła do naszego serca. Jeśli bowiem damy chociaż trochę na nie przyzwolenia, wtedy zły, książę tego świata, będzie chciał nas zniszczyć nie tylko duchowo, ale i w konsekwencji fizycznie. Nie da się wtedy żyć, bo kiedy zło jest w nas, wtedy jest niepokój. Całe życie obraca się przeciwko nam. A to Bóg jest Panem życia; zło zaś jest panem śmierci…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak pozbyć się zła w naszym codziennym życiu?
2. Dlaczego zło nie znosi pustki?
3. Dlaczego niepokój naszego serca niszczy nas wewnętrznie?

I tak na koniec…

Czy nie lepiej byłoby zamiast tępić zło szerzyć dobro? (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Total
0
Shares
(fot. paolobarzman / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

14 N. zwykła, Życie to nie bajka, Mk 6, 1-6a

Ksiądz Marian Bendyk podaje przykład z powieści pt. „Kraj niewidomych” H.G. Wells’a taką historię: „Kiedyś, jeden podróżnik zabłądził…

Może spodoba Ci się też...