Na dobranoc i dzień dobry – Mt 13, 31-35

Total
0
Shares

Mówić w przypowieściach…

Przypowieść o ziarnku gorczycy i o zaczynie

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach».

Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło».

To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata».

Opowiadanie pt. “O żabie i ośle”

Żaba wychyliwszy się ze swego bajorka, zobaczyła osła skubiącego trawę na łące. Pomyślała sobie: – Gdybym tak nadęła swoją pomarszczoną skórę, stałabym się z pewnością tak samo wielka i wspaniała jak ten osioł, to nic trudnego, a wszyscy będą kiwać głowami z osłupienia.

To pomyślawszy, zaczęła się nadymać. Po chwili zapytała młode żabki, czy nie wydaje im się, że już dorównuje osłowi. Ale żabięta odpowiedziały przecząco. Więc żaba z całych sił wciągnęła następną porcję powietrza, co jednak – jak stwierdziły żabki – dalej nie zbliżyło jej do osła. Gdy po raz trzeci chciała się nadąć, pękła jak balon.

Refleksja

W naszym przekazie powinniśmy być prości i precyzyjni. Warto jednak pewne prawdy mówić w przypowieściach, aby nie urazić bezpośrednio naszego rozmówcy. Mądry usłyszy prawdę, głupi tylko opowiadanie, które go albo ubawi lub doprowadzi do łez. Prawda, która powinna być odkryta zostanie pominięta. Nasz przekaz został mylnie zinterpretowany. My sami pominięci w rozmowie. Prawda nie została odkryta. Jest tak, jak było i nie ma przemiany…

Jezus jest prawdą, która pomaga nam w codziennym życiu. Tylko stanięcie w prawdzie przed sobą i Bogiem daje nam ogromną szansę przemiany naszego życia. Wtedy będziemy mogli przemieniać innych ludzi, gdyż dobro, które w nas zostało zasiane, będzie promieniować na każdego z osobna. W ten sposób przemieniamy nie tylko siebie, ale innych ludzi, a tym samym nawet cały świat. Jesteśmy wezwani do tego, aby dać ludziom nadzieję…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak być osobą prostą i precyzyjną?
2. Dlaczego Jezus jest prawdą naszego życia?
3. Dlaczego mamy dawać innym ludziom naszą nadzieję?

I tak na koniec…

Są ludzie, których zdemoralizować może nawet literatura dziecięca, którzy z rozkoszą odszukują pikantne powiedzonka w psałterzu i przypowieściach Salomonowych, ale są też i tacy, którzy im głębiej poznają życiowe błoto, tym stają się czystsi (Antoni Czechow)

 

Total
0
Shares
(fot. an untrained eye / Foter / CC BY-NC)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 13, 54-58

Skądże więc ma to wszystko… Jezus w Nazarecie Jezus przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze,…

Może spodoba Ci się też...