Na dobranoc i dzień dobry – Łk 4, 16-21

Total
0
Shares

Już dziś się to dzieje…

Jezus w Nazarecie

Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza.

Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana.

Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli.

Opowiadanie pt. “O ciszy i religii”

Pewien gubernator podczas “niezapowiedzianej” wizyty w terenie chciał się pokłonić również słynnemu lokalnemu autorytetowi religijnemu. Wiadomo: wypada! – Sprawy państwowe (rozumie się: wielkiej wagi) nie pozwalają mi na długie uczone rozprawy – zagaił mąż stanu ale może potrafisz streścić mi w dwóch, trzech zdaniach to, co najistotniejsze w twojej religii?

– Nie ma sprawy, na użytek tak wysokiego gościa wyrażę to w jednym słowie – odparł swobodnie  świątobliwy mąż. – Nie do wiary! A jak brzmi to niezwykłe słowo? – Cisza! – A jaka droga prowadzi do niej? – Medytacja. – A co to jest medytacja? – Cisza!

Refleksja

W naszym życiu oczekujemy na wielkie rzeczy, a tymczasem dzieje się to już tu i teraz w zasięgu naszego wzroku i ręki. Nasze życie jest cudem dzięki któremu potrafimy działać i funkcjonować. Nasza modlitwa zbiża nas do Tego, który dał nam życie. To dzięki Niemu potrafimy tak wiele zrobić i dać nadzieję każdemu spotykanemu człowiekowi. Tylko wtedy nasze życie ma sens poprzez dawanie siebie i to każdego dnia…

Jezus poprzez modlitwę, czytanie ksiąg, osobiste spotkanie z Ojcem wciąż potwierdzał to, że jest Synem Tego, który jest Panem nieba i ziemi. Każde Jego spotkanie z Ojcem owocowało pokojem, którym obdarowywał każdego napotkanego człowieka. Tylko w ten sposób uczył, że nie złość, wojny i śmierć są zwycięzcami, ale miłość, która jeśli ogranie ludzkie serce, potrafi zrobić wiele “pozytywnego zamieszania”. Jezus nie był reformatorem, ale odkrywcą na nowo tego, co było, jest i będzie w ludzkim sercu. Był Mistrzem odkrywania w człowieku dobra…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. W jaki sposób modlitwa pomaga nam w codzienności?
2. Jak dawać innym nadzieję w codziennym trudzie?
3. Dlaczego nasze ludzkie serca są tak ważne?

I tak na koniec…

Modlitwa nie zmienia postanowień Boga, ale zmienia tego, kto się modli (Søren Kierkegaard)

 

Total
0
Shares
(fot. Send me adrift. / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic / CC BY-NC-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 18, 1-19, 42

Śmierć i pogrzeb to nie koniec… Pojmanie. Przed Annaszem. Przed Piłatem. Przesłuchanie. Zaparcie się Piotra. “Oto człowiek”. Wyrok.…

Może spodoba Ci się też...