Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 43-48

Total
0
Shares

Bądźcie więc doskonali…

Miłość nieprzyjaciół

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?

I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

Opowiadanie pt. “O głupiej prośbie”

Podczas oblężenia jakiegoś miasta generał przeprowadzał właśnie poranną inspekcję jednostek, gdy jakiś szeregowy żołnierz zauważył, że jeden z nieprzyjaciół celuje prosto w dowódcę.

Mało się namyślając, krzyknął z całych sił, tak, że koń spłoszył się i uskoczył w bok; a wymierzona strzała chybiła celu.

Dowódca przywołał żołnierza i zakomunikował mu, że w nagrodę za uratowanie mu życia spełni każdą jego prośbę.

– Nasz sierżant – wyjąkał wystraszony szeregowiec jest niedobrym człowiekiem: wciąż mnie popycha i przeklina. Gdybym tak mógł służyć pod innym sierżantem!

– Głupcze – zawołał generał – sam zostań sierżantem!

Refleksja

To nie sztuka miłować tych, którzy są dla nas dobrzy. Wyzwaniem zaś wielkim jest to, aby nasza niechęć, a nawet nienawiść, przeobrazić w dobro wobec tych, którzy nam są wrogami. Nie jest to łatwe, bo trzeba użyć nie lada intelektu i mądrości, aby przezwyciężyć w nas niechęć, aby dotrzeć do tych, którzy są nam niechętni…

Jezus uczy nas, że tylko droga miłości naszego bliźniego, z wszystkimi jego przywarami i wadami, jest drogą, którą mamy podążać. Nie jest dobra droga obrażania się, milczenia, zawziętości i zacietrzewienia, bo zamyka nas na dobro, którego powinniśmy być autorami i krzewicielami.  Jezus nie obiecuje, że jest to droga łatwa, ale tylko taka droga, czyli droga otwartości, dialogu i porozumienia potrafi doprowadzić nas do “krainy szczęścia”…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak miłować nieprzyjaciół?
2. Jak dotrzeć do tych, co są nam niechętni?
3. Jak nie zamykać się na innych?

I tak na koniec…

Dążenie do doskonałości potrafi czasem pokazać, jak bardzo jesteśmy niedoskonali (Janusz Leon Wiśniewski)

[metaslider id=1638]

 

Total
0
Shares
(fot. Erik Anestad / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 43-48

To sztuka kochać swojego wroga… Miłość nieprzyjaciół Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego…

Może spodoba Ci się też...