Na dobranoc i dzień dobry – Mt 16, 24-28

Total
0
Shares

Naśladować, nie kopiować…

Warunki naśladowania Jezusa

Jezus powiedział do swoich uczniów:  «Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?

Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w królestwie swoim».

Opowiadanie pt. “Święta Teresa Spowiedniczka”

Pewna legenda hiszpańska opowiada, że święta Teresa pragnęła spowiadać i że codziennie prosiła Boga, aby uczynił ją spowiedniczką.

Jednego dnia ukazał się jej Pan Bóg i powiedział: – Tereso, chcesz być spowiedniczką, a ja chcę cię wypróbować, by się przekonać, czy mogę spełnić twoje pragnienie. Najpierw daję ci tę szkatułkę i proszę, byś jej przez trzy dni nie otwierała.Kiedy Pan odszedł, święta Teresa pomyślała sobie: – Po cóż Pan dał mi to naczyńko? Cóż tam może być w środku? Dlaczego nie wolno mi jej otwierać przez trzy dni?

I jej ciekawość była tak wielka, że tegoż wieczoru jeszcze otworzyła szkatułkę, aby zobaczyć, co zawiera. Kiedy ją otworzyła, wyskoczył wróbelek i odleciał.

Wówczas przybył Pan Bóg i powiedział:  – Widzisz, Tereso! Nie możesz być spowiedniczką, bo nawet przez trzy dni nie potrafisz utrzymać tajemnicy.

Wtedy Teresa tak się strapiła, że zawzięła się i postanowiła zostać świętą, mimo że nie dane jej było spowiadać.

Refleksja

Naśladowanie nie eliminuje własnej inwencji twórczej i kreatywności. Kopiowanie ma to do siebie, że mamy dokładnie to, co jest i nic już nie można ani dodać, ani ująć. Naśladowanie ma coś z “pójścia za”, ale nie pozbywając się własnej oryginalności i indywidualności. Powinniśmy wiedzieć kogo naśladujemy, bo wpływa to mocno na to, kim jesteśmy i co robimy. Nie możemy tracić własnej oryginalności na rzecz innych wzorów do naśladowania…

Jezus zachęca nas, abyśmy poszli własną drogą, która prowadzi nas do Ojca. Mamy jednak naśladować, a nie kopiować Jezusa. Nie możemy bowiem przejść dokładnie Jego drogi, ale jedynie naśladować Go w tym co robił, zachowując swój “oryginalny styl”. Każde pójście za Jezusem jest i powinno być radością dodaną do naszego życia, aby to co robimy było zarówno Boże, ale i też nasze…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czym jest naśladowanie, a czym kopiowanie?
2. Jak iść własną drogą?
3. Jak zachować swój “oryginalny styl”?

I tak na koniec…

Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności (Jan Paweł II)

 

Total
0
Shares
(fot. bitzcelt / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 9, 28b-36

Zmieniać, czy przemienić… Przemienienie Jezusa Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby…

Może spodoba Ci się też...