Oczyść wpierw wnętrze kubka…
Biada obłudnikom
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
Opowiadanie pt. “O wierze i strachu”
“W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza (1840 -1916) jest taka scena, w której prorok Mahdi pyta Stasia, czy chce przyjąć jego naukę. Chłopiec nie dał się zastraszyć.
Zrobił nieznacznie znak krzyża świętego i patrząc prorokowi prosto w oczy odpowiedział dobitnie: – Proroku, twojej nauki nie znam, więc gdybym ją przyjął, uczyniłbym to tylko ze strachu jako tchórz i człowiek podły. A czyż zależy ci na tym, by wiarę twoją wyznawali tchórze i ludzie podli?
Refleksja
Obłuda to zła cecha. To nie tylko oszukiwanie innych ludzi, ale też samego siebie. Działamy bowiem wbrew nie tylko ludzkim zasadom, ale umniejszamy godności ludzkiej – innych ludzi. To nie metoda, którą powinno się stosować w naszym codziennym życiu, bo nie tak powinien postępować uczciwy człowiek. Przechodzenie nad przewinieniami nie usprawiedliwiają żadne uśmieszki, obłuda czy sarkazm. One tylko potęgują zło w innych, wywołując w nich przysłowiowego “wilka”. Tym sposobem do niczego się nigdy nie dojdzie…
Jezus uczy nas, że nie wystarczy umyć ciała na zewnątrz, jeśli w środku brud “trawi” każdy narząd naszego ciała. Na zewnątrz bowiem wyglądamy jak manekiny z wystawy sklepu, które pięknie ubrane i wymalowane robią dobrą minę do złej gry. Są one bowiem martwe… Nasze wnętrze natomiast potrzebuje zrozumienia i współczucia. Brakuje mu często wiary, nadziei i miłości. One są dla każdego człowieka jak powietrze i woda. Bez nich bowiem żyć się już nie da…
3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Dlaczego obłuda, cynizm, sarkazm są złe?
2. Jak żyć w zgodzie z sobą samym?
3. Dlaczego wiara, nadzieja i miłość są ważne w naszym życiu?
I tak na koniec…
Trudno powiedzieć, co jest prawdą, ale czasami tak łatwo rozpoznać fałsz (Albert Einstein)
(Main Photo: Ben Cumming / Foter.com / CC BY-SA)