Na dobranoc i dzień dobry – J 1, 45-51

Total
0
Shares

Idź tam, gdzie chcesz…

Świadectwo uczniów

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu.

Rzekł do niego Natanael: Czyż może być co dobrego z Nazaretu? Odpowiedział mu Filip: Chodź i zobacz. Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu.

Powiedział do Niego Natanael: Skąd mnie znasz? Odrzekł mu Jezus: Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym. Odpowiedział Mu Natanael: Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!

Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego.

Opowiadanie pt. “O jeźdźcu i chłopie”

Stare indyjskie opowiadanie rysuje (jakże aktualny i dziś) upiorny obraz:

Polną drogą galopuje jeździec…

Chłop pracujący na polu, słysząc tętent kopyt, podnosi głowę i trochę z ciekawości, trochę ze zdziwieniem pyta: – A dokąd to kawalerze?

Kawalerzysta nie przystając nawet, odwraca tylko głowę przez ramię i krzyczy na cały głos: – Nie pytaj mnie, pytaj konia!

Refleksja

To my powinniśmy wiedzieć czego chcemy i systematycznie realizować swój plan działania. Aby zdobyć szczęście potrzebny jest zatem cel i środki, dzięki którym będziemy mogli osiągnąć upragniony cel. Nie jest to łatwe, zwłaszcza teraz, gdzie wielość problemów może zrujnować nie tylko te ambitne, ale też podstawowe plany. Nie mniej nie należy się poddawać, bo oddanie się marazmowi jest zgodę na to co przyniesie nam świat. A to my mamy być tymi, którzy ten świat współtworzą. To my jesteśmy “kowalami” swojego losu, ale we współpracy z naszym Stwórcą…

Jezus uczy nas, abyśmy swoją oryginalnością wprowadzali w życie plan samego Boga. Naszym zadaniem jest współpraca z Tym, który dał nam życie i nadal je podtrzymuje. Nie tylko pójście za Nim, ale naśladowanie w codzienności jest ważne ze względu na wdzięczność jaką okazujey Temu, który jeast Panem życia. To On daje nam pewność końcowego sukcesu, ale tylko wtedy, gdy będziemy współpracować z Nim i innymi ludźmi…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak rozeznać wolę Boga wobec nas?
2. Jak odkrywać siebie w zmieniającym się świecie?
3. Jak współtworzyć świat?

I tak na koniec…

[…] nie należy nikogo uszczęśliwiać wbrew jego woli (Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat)

 

(Main Photo: julochka / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Chris_Parfitt / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 24, 42-51

Zawsze być gotowym i czujnym… Potrzeba czujności. Przypowieść o słudze wiernym i niewiernym Jezus powiedział do swoich uczniów: …

Może spodoba Ci się też...