Na dobranoc i dzień dobry – Łk 13, 22-30

Total
0
Shares

Pierwsi, którzy będą ostatnimi…

Odrzucenie Żydów

Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?

On rzekł do nich: Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! lecz On wam odpowie: Nie wiem, skąd jesteście.

Wtedy zaczniecie mówić: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś.

Lecz On rzecze: Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy opuszczający się niesprawiedliwości! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi.

Opowiadanie pt. “O ideologii i wilkach”

Grupa super-gorliwych politycznych wyrostków próbowała “nawrócić” miejscowego proboszcza, tłumacząc mu ze swadą, że to właśnie ich ideologia powołana jest do przemiany świata.

Ksiądz słuchał uważnie wywodów zapaleńców, a potem podsumował: – Ideologia jest tak dobra czy tak zła, jak dobrzy czy źli są ludzie, którzy się nią posługują. Jeżeli w celu zaprowadzenia sprawiedliwości, sprowadziłoby się milion wilków, czyż “ciało” to nie pozostanie dalej milionem wilków?

Refleksja

W naszym życiu często posługujemy się prostą, ale i naiwną regułą, że jeśli będziemy mięli jakąś pozycję w społeczeństwie, to wszyscy będą nas szanować i słuchać. Tymczasem po osiągnięciu upragnionego sukcesu, okazuje się, że to nie takie łatwe. Dochodzą większe i bardziej odpowiedzialne obowiązki, a i przyjaciół czesto ubywa. Każdy bowiem spodziewał się od nas czegoś innego. W gmatwaninie sporów i oczekiwań, pozostaje przeważnie niezadowolenie i dąsy, które prowadzą do obustronnych pretensji. To, co miało być sukcesem, okazuje się, że jest porażką. A nasza ludzka logika mówiła nam przecież zupełnie coś innego…

Jezus uczy nas, że mamy mierzyć siły na zamiary. Każdy z na wie, że potrafi “tyle i  tyle i nic poza tym”. Stąd żeby wejść na wyższy poziom wiedzy i doswiadczenia potrzeba nam się po prostu zatrzymać. Przystanek na refleksję i odpoczynek potrzebny jest nam wszystkim. Wszystko po to, aby widzieć siebie “jakby z daleka” w czasie maratonu i gonitwy, którą nazywamy życiem…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego chcemy zdobywać “pierwsze stołki”?
2. Dlaczego nasza ludzka logika jest inna, niż Boga?
3. Dlaczego potrzebny jest czas na refleksję?

I tak na koniec…

Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać Twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy sprawiają, że czujesz, że i Ty możesz być wielki (Mark Twain)

 

Total
0
Shares
(fot. Gwennypics / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 6, 12-19

Wybór przyjaciół naszej drogi… Wybór Dwunastu i napływ ludu Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą…

Może spodoba Ci się też...