Na dobranoc i dzień dobry – J 13, 16-20

Total
0
Shares

Sługa większy od Pana…

Miłość i pokora Syna Bożego

Kiedy Jezus umył uczniom nogi, powiedział im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować. Nie mówię o was wszystkich.

Ja wiem, których wybrałem; lecz /potrzeba/, aby się wypełniło Pismo: Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę. Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że Ja jestem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.

Opowiadanie pt. “O mysim sercu”

Stara indyjska bajka opowiada, jak to pewna mysz żyła w ciągłym stresie, bo bała się panicznie kota. Jakaś dobra wróżka ulitowała się nad nią i przemieniła ją w kota. Ale teraz miała lęk przed psem. Więc wróżka przemieniła ją w psa. Wówczas jednak trzęsła się przed panterą. Na to wróżka dała jej postać pantery. Teraz znów jako pantera musiała uciekać przed myśliwym.

I w tym miejscu skończyła się litość i cierpliwość dobrej wróżki: odczarowała ją z powrotem do punktu wyjściowego. Rzekła przy tym: – Nic ja ci tu z moimi sztuczkami nie mogę pomóc, bo masz serce mysie, którego nie da się odmienić.

Refleksja

Nasze życie nie powinno być nieustannym lękiem przed wszystkim, co napotykamy na naszej drodze. Nie żyjemy bowiem, ale drżymy przed każdą podejmowaną przez nas decyzją. Nie ma wtedy spontaniczności i radości, ale jest smutek i niepokój, które jeśli towarzyszy nam przez całe życie, to życie takie przestaje mieć jakikolwiek sens…

Jezus nadawał sens ludziom, którzy byli przybici, poniżeni przez chorobę czy też wszelkie okoliczności życiowe. Ale dawał też nadzieję tym, którzy popadali w marazm i zniechęcenie. W ten sposób odzyskiwali oni ducha, który jeśli był mały, nie dawał animuszu i mocy do życia. Bardzo ważne dla Jezusa było to, aby ludzie żyli w wolności, która daje “skrzydła” do “uniesienia się” w swoich codziennych zamysłach i zamiarach życiowych…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego nie warto lękać się życia?
2. Co zabiera nam spontaniczność i radość życia?
3. Dlaczego życie w wolności jest tak ważne?

I tak na koniec…

Bo ten, kto raz nie złamie w sobie tchórzostwa, będzie umierał ze strachu do końca swoich dni (Andrzej Sapkowski)

 

Total
0
Shares
(fot. jamelah / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 14, 1-6

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem… Do domu Ojca Jezus powiedział do swoich uczniów: Niech się nie…

Może spodoba Ci się też...