Na dobranoc i dzień dobry – Mt 6, 7-15

Total
0
Shares

Ojcze nasz…

Modlitwa

Jezus powiedział do swoich uczniów: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.

Opowiadanie pt. “O pięknym modleniu się”

Pewien rabin w swej gorliwości próbował na wszelkie sposoby przyśpieszyć przyjście Mesjasza. Panu Bogu nie spodobało się takie poprawianie Jego terminów, więc postanowił ukarać swego nadgorliwego sługę tym, że odebrał mu pamięć i wszystkie zdolności.

Następnego poranka prosił go sługa: – Rabbi, zmów jakąś modlitwę!- Jaką modlitwę? – pytał rabbi – wszystkie zapomniałem, a ty? – Ja też -odpowiedział sługa – ja pamiętam tylko alfabet. – To na co czekasz? – wrzasnął niecierpliwy nauczyciel-deklamuj literę po literze, a ja będę powtarzał za tobą!

I rabin wymawiał litery alfabetu z takim zapałem i z taką żarliwością, że Pan ulitował się nad swym sługą i przywrócił mu znów wiedzę i talenty.

Refleksja

Modlitwa “Ojcze nasz…” uświadamia nam, że nasz Ojciec jest tam w niebie. To On ogrania swoją miłością wszystko i wszystkich na tej ziemi. Nasze słowa kierujemy zatem do tego, który jest naszym stworzycielem.  Od Niego zależy zatem wszystko: życie i śmierć.  Prosimy zatem Ojca o opiekę, która przyda się nam na czas życia, aby potem, po śmierci, cieszyć się Jego obecnością w nas i drugim człowieku…

Jezus zawsze kierował swoje słowa do Ojca. To one dawały siły w niemocy, która po ludzku nie była możliwa do przezwyciężenia. Nasze słowa, kierowane do Ojca dają szczególny przystęp do Stwórcy. Słowa “Ojcze nasz…” są modlitwą uczniów, którzy pielgrzymując tu na ziemi odkrywają Jego działanie w każdym najmniejszym elemecie ludzkiej egzystencji. Jest to poddanie się woli Ojca, który prowadzi każdego z nas do jedności, ale zawsze w miłości…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy modlisz się modlitwą “Ojcze nasz…” i dlaczego?
2. Dlaczego modlitwa “Ojcze nasz…” jest modlitwą uczniów Jezusa?
3. Jak poddać się woli Ojca?

I tak na koniec…

Ojcze nasz! W którymś jest niebie?… (Urszula Zybura)

[metaslider id=1638]

 

Total
0
Shares
(fot. Stuck in Customs / Foter.com / CC BY-NC-SA)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 6, 7-15

Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi… Modlitwa Jezu powiedział do swoich uczniów: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie.…

Może spodoba Ci się też...