Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 25-27

Total
0
Shares

Wysławiać i dziękować…

Objawienie Ojca i Syna

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

Opowiadanie pt. “O zamiataczu ulic”

Był sobie kiedyś zamiatacz ulic, który swoją pracę wykonywał sumiennie i z radością. Kiedy zamiatał ulicę, czynił to wolno, ale systematycznie i dokładnie. W ciągu wielu lat pracy zdobył niemałe doświadczenie, którym się chętnie dzielił ze słuchaczami.

Oto jedna z rad mądrego zamiatacza: – Czasami ma człowiek przed sobą bardzo długą ulicę. I wtedy myśli: – Mój Boże, ja tego nigdy nie skończę. Więc zaczyna się spieszyć i zamiata coraz szybciej, a tu ulicy wcale nie ubywa. Więc się denerwuje i na koniec brak mu tchu pada ze zmęczenia. A ulica czeka dalej na jego miotłę. To jest zła metoda.

Nie można myśleć o całej ulicy naraz. Trzeba myśleć tylko o najbliższym kroku, o najbliższym oddechu, o najbliższym ruchu miotłą. To przynosi radość. W ten sposób ani się spostrzeżesz, kiedy krok po kroku przejdziesz całą ulicę.

Refleksja

Trzeba zawsze żyć “tu i teraz”. Nie należy zatem przeżywać swojego życia zalewając go wspomnieniami z przeszłości, ale też i nie myśleć zbyt wiele o tym, co przyniesie przyszłość. Przeszłość bowiem już minęła i nie mamy na nią żadnego wpływu. Możemy tylko z niej się uczyć. Przyszłość zaś dopiero przyjdzie i będziemy się nią martwić jak nadejdzie. Warto zatem wykorzystywać każdy moment teraźniejszości…

Jezus żył danym momentem, gdzie angażował się w pełni dla ludzi, których postawił na drodze Jego Ojciec. Mówił w przypowieściach i przykładach zaczerpniętych z przeszłości, ale tylko po to, aby uczyły one ludzi żyć tu i teraz. Mówił też o przyszłym życiu po to, aby patrzeć na obecne życie w jego świetle. Jezus zatem potrafił łączyć przeszłość z teraźniejszością i uczył tego życia innych ludzi. Tylko umiejętne rozłożenie proporcji w odkrywaniu życia przeszłości i przyszłości, pozwala nam na przeżycie w szczęściu dnia teraźniejszego…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego trzeba żyć zawsze “tu i teraz”?
2. Jak wykorzystać teraźniejszość?
3. Dlaczego trzeba widzieć nasze życie w perspektywie przyszłości?

I tak na koniec…

Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zawsze powraca, żeby zmienić Ciebie. Zarówno twoją teraźniejszość jak i przyszłość (Jonathan Carroll, Zakochany duch)

 

Total
0
Shares
(fot. HckySo / Foter / CC BY-NC)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 25-27

Objawienie prostaczkom… Objawienie Ojca i Syna W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba…

Może spodoba Ci się też...