Na dobranoc i dzień dobry – Mk 4, 26-34

Total
0
Shares

Wzrost potrzebuje miejsca i czasu…

Przypowieść o zasiewie i ziarnku gorczycy

Jezus mówił do tłumów: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo.

Mówił jeszcze: Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu.

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli /ją/ rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Opowiadanie pt. “Lepsze żniwo”

Do redaktora gazety religijnej nadszedł list: “Szanowny panie! Tego roku przeprowadziłem interesujące doświadczenie. Wiosną, zamiast iść do kościoła, siałem w każdą niedzielę. W lecie pracowałem w polu każdej niedzieli, zaś jesienią w każdą niedzielę zbierałem plony. I co się okazało? Mój urodzaj jest większy niż sąsiadów, którzy w każdą niedzielę biegli do kościoła. Co pan na to?”

Dziennikarz opublikował nadesłany list i dopisał pod nim jedno zdanie odpowiedzi: “Szanowny gospodarzu! Bóg sporządza swoje rachunki nie zawsze w październiku”.

Refleksja

Każdy z nas potrzebuje czasu, aby dorosnąć do pewnych prawd życia. Aby pojąć zawiłości tego świata potrzebny jest każdemu z nas czas na zrozumienie i wzrost. To przysłowiowe ziarnko to obraz naszej wiary, która powinna się rozwijać i wzrastać po to, aby jej rozmiary przekraczały ludzkie pojmowanie rzeczywistości. Wiemy, że wiara potrafi zdziałać cuda, stąd tak ważne jest to, aby w naszym sercu znalazło się to ziarnko działające cuda…

Jezus jest tym, który daje nam wiarę. Dzięki Niemu rozwija się ona jak to małe ziarnko gorczycy. Przez tą Jego obecność nasze życie może być pełną przygód historią, która daje satysfakcję nie tylko nam, ale również innym ludziom. Wiara bowiem czyni cuda…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Która z prawd życiowych była dla Ciebie najtrudniejsza do zrozumienia?
2. Czy Twoja wiara jest wielkości ziarnka gorczycy, czy odrobinę większa?
3. Dlaczego wiara jest tak ważna w naszym życiu?

I tak na koniec…

“Każdy jest przekonany, że jego śmierć będzie końcem świata. Nie wierzy, że będzie to koniec tylko i wyłącznie jego świata…” (Janusz Leon Wiśniewski)

 

Total
0
Shares
(fot. La.Catholique / Foter.com / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Mk 4, 26-34

Siej i zbieraj… Przypowieść o zasiewie. Przypowieść o ziarnku gorczycy. Zakończenie nauczania w przypowieściach Mówił dalej: Z królestwem…

Może spodoba Ci się też...