Na dobranoc i dzień dobry – Mk 4, 26-34

Total
0
Shares

Siej i zbieraj…

Przypowieść o zasiewie. Przypowieść o ziarnku gorczycy. Zakończenie nauczania w przypowieściach

Mówił dalej: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo.

Mówił jeszcze: Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu.

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli /ją/ rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Opowiadanie pt. “O rekolekcjach i owocach”

Pewien rozczarowany uczestnik kilkudniowych rekolekcji, pod koniec swego pobytu, postawił retoryczne pytanie w grupie rekolektantów:

– Dlaczego mój pobyt tutaj nie przyniósł żadnych owoców? – Być może dlatego, że zabrakło ci odwagi, by potrząsnąć drzewem – odpowiedział łagodnie rekolekcjonista.

Refleksja

“Siej i zbieraj” – tak łatwo się to mówi, ale kiedy przyjdzie nam zapracować i czekać na konkretne owoce, wtedy niejednemu z nas brakuje cierpliwości. Rezygnujemy zatem z ciężkiej pracy i zbierania owoców, gdyż brakuje nam pokory w uznaniu, że cokolwiek robimy nie zależy od nas, ale od Tego, który nas stworzył. Chcemy, tak jak na filmie w TV, aby wszystko działo się szybko i sprawnie, tymczasem to, co jest związane z życiem ma swój rytm…

Jezus wiedział, że to, co zasiewa w ludzkich sercach, wcześniej czy później zakiełkuje i będzie z tego konkretny owoc. Czasu jednak nie da się przyspieszyć i trzeba nieraz wiele cierpliwości, aby doczekać się tego, co przed nami. Jezus miał wielu, którzy chcieli “przyspieszyć historię”, ale On wiedział, że wszystko zależy od Ojca, który jest w niebie…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego jesteśmy niecierpliwi?
2. Dlaczego chcemy “przyspieszyć historię”?
3. Dlaczego chcemy zbierać owoce, bez siania?

I tak na koniec…

I po złych zbiorach trzeba siać (Seneka Młodszy)

 

Total
0
Shares
(fot. Otwarte Klatki / flickr.com / CC BY 4.0)

11 N. zwykła, Wzrastanie w wierze i miłości, Mk 4, 26-34

Dziewczynka, która miała za zadanie zajmować się kurami, często zaglądała do nich, by zobaczyć, czy już się wykluły…

Może spodoba Ci się też...