Na dobranoc i dzień dobry – Łk 21, 12-19

Total
0
Shares

Ocalicie wasze życie jeśli…

Prześladowanie uczniów

Jezus powiedział do swoich uczniów: Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Opowiadanie pt. “O bandziorze i Pasiece”

W znanej z bijatyk oberży zjawił się znów jakiś bandzior: chłop wielki i silny jak dąb. Ubrany był w skóry z nitami i łańcuchami, ręce zaczernione tatuażami. Już od drzwi wrzasnął na cały głos: Czy jest tutaj typ zwany Pasieka?

W knajpie zapanowało grobowe milczenie. Wówczas wstał mały, niepozorny człowieczek i rzekł piskliwie: – Pasieka to ja… a bo co?

Bandzior zmierzył go pogardliwie, a potem zaczął walić w niego jak w worek: gdzie popadło. Zbił go na kwaśne jabłko, na koniec jeszcze kopnął jak psa. I wyszedł z hukiem.

Pasieka – cały we krwi, z wybitymi zębami, z pogruchotanymi żebrami i ze złamanym nosem – gdy zobaczył, że bandziora nie ma już na sali, powiedział do siebie, chichocząc: – Alem ładnie przerobił tego faceta: ja wcale nie nazywam się Pasieka!

Refleksja

Doświadczamy prześladowań w naszym życiu społecznym w pracy, szkole, czy też w domu. Prześladowania są także obecne w naszym życiu religijnym. Dziś często jest tak, że przez sam fakt, że ktoś wierzy, traci on miejsce w społeczeństwie w którym od wielu lat przyszło mu żyć. Wielu jest i takich, którzy za wiarę ponieśli śmierć męczeńską. Ciężko zatem realizuje się naukę Jezusa o nadstawieniu drugiego policzka, ale tylko dobrem można wprowadzać dobro na ziemi, bo zło zawsze prowokuje zło…

Jezus uczy nas, że mamy być świadomi naszej drogi podążania z Bogiem. Nie jest ona łatwa zwłaszcza tam, gdzie pod płaszczykiem religii i religijności ktoś pozbawia drugą osobę życia, gdzie obecna jest krzywda i niesprawiedliwość. Jeśli to coś dzieje się w “imię  Boga”, wtedy nasza rozpacz i bezradność przeradza się w chęć odwetu. Nie dotyczy to często całych społeczeństw, czy grup społecznych, ale przede wszystkim poszczególnych osób, ale i nas samych…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy czujesz się prześladowany?
2. Czy masz odwagę wyznawać swoją wiarę?
3. Czy pod płaszczykiem religii można robi ć wszystko?

I tak na koniec…

Czyż nie jest dziwne, że ludzie tak chętnie walczą o religię, a tak niechętnie żyją zgodnie z jej przepisami (Georg Christoph Lichtenberg, Aforyzmy Lichtenberg)

 

(Main photo: skittledog / Foter.com / CC BY-NC-SA)

 

Total
0
Shares
(fot. Becca Swift / flickr.com / CC BY 2.0)

1 N. Adwentu, Czuwajcie więc, Mt 24, 37-44

Każdy z nas na coś czeka. Dziecko czeka na chwilę, gdy będzie mogło nacieszyć się obecnością rodziców; młody…

Może spodoba Ci się też...