Na dobranoc i dzień dobry – Łk 16, 9-15

Total
0
Shares

Właściwe użycie pieniądza…

Dobry użytek z pieniądza

Jezus powiedział do swoich uczniów: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.

Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych.

Opowiadanie pt. “Ukryta zapłata”

Biskup francuski, Fenelon (+1715), w wieczór wigilijny chciał wynagrodzić trzech robotników, którzy w jego domu wykonywali naprawy. – Tu na stole – rzekł do nich – leżą 3 złote monety i 3 pożyteczne książki. Niech każdy z was wybierze sobie monetę albo książkę. Dwóch robotników zdecydowało się bez namysłu na pieniądze. Trzeci zawahał się przez chwilę, w końcu wybrał książkę. – Mam w domu niewidomą matkę, będę jej wieczorami czytał. – Biskup uśmiechnął się i powiedział: – Niech pan otworzy kartę tytułową.

Robotnik otworzył książkę i zobaczył naklejone na karcie tytułowej… trzy złote monety. Dwóm rozczarowanym biskup nie omieszkał przypomnieć: – Kto przenosi złoto nad to, co przynosi pożytek duchowy, musi się zadowolić mniejszym zyskiem. Kto zaś pragnie dóbr wiecznych, dostanie też i ziemskie. Dlatego Chrystus powiedział: “Szukajcie królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane”.

Refleksja

Pieniądz może pomóc, ale też i potrafi zniszczyć ludzkie życie. Sam w sobie jest neutralny, ale od tego, jak i po co go używamy, zależy nasze szczęście. Nieuporządkowanie w zdobywaniu i używaniu pieniędzy oraz dóbr materialnych niejednego człowieka sprowadziło na manowce. Zarówno ich brak, ale też i nadmiar potrafił zrujnować ludzkie życie… Ci co nie mają pieniędzy, koncentrują bowiem uwagę na tym, jak za wszelką ceną je zdobyć. Ci zaś, co mają je w nadmiarze, koncentrują się nad tym jak mieć ich jeszcze więcej.  Tak pieniądz “kręci” naszym życiem…

Jezus mówi, że to my powinniśmy panami pieniędzy, a nie ich sługami. Pieniądze mają nam tak służyć, abyśmy mogli po prostu żyć, a nie żeby nasze życie było nieustanną pogonią za marnościami tego świata… Od znalezienia właściwego balansu w zdobywaniu i wydawaniu, w tym co ważne i nieważne w naszym życiu, zależy szczęście każdego człowieka…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy Twoje życie “kręci” się wokół pieniądza?
2. Czy nadmiar lub brak pieniędzy przeszkadza Ci w życiu?
3. Jak znaleźć balans w zdobywaniu i używaniu pieniędzy?

I tak na koniec…

Problemem nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie (…). Problemem jest zarabiać je, robiąc coś, czemu warto poświecić całe życie” (Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru, Miquel Moliner, Nuria Moford: Zapiski zjaw, 1933-55, 2)

 

(Main Photo: R_grandmorin / flickr.com / CC BY 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Kevin Harber / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

32 N. zwykła, Eliksir nieśmiertelności, Łk 20, 27-38

Sławny francuski pilot i pisarz Antoine de Saint-Exupery zmuszony był do lądowania na Saharze, tysiąc mil od cywilizacji.…

Może spodoba Ci się też...