Spotkania Franciszka z Trumpem raczej nie będzie

Total
0
Shares

Powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik The Tablet napisał, że Papież Franciszek i prezydent Donald Trump mogą spotkać się podczas wizyty prezydenta USA we Włoszech w czasie spotkania szczytu światowych przywódców G7. Odbędzie się ono 26-27 maja br. w Taormina na Sycylii.

W samolocie w czasie konferencji prasowej po podróży apostolskiej do Meksyku (12-18 lutego 2016 roku) reporter Reutersa, Philip Pullella poprosił Papieża o komentarz w sprawie stanowiska ówczesnego kandydata na stanowisko prezydenta USA, Donalda Trumpa, który wypowiedział się w sprawie imigrantów. Franciszek odpowiedział wtedy, że: “Osoba, która myśli tylko o budowaniu murów, a nie mostów, nie jest chrześcijaninem. To nie według Ewangelii”

Na tydzień przed tą podróżą apostolską Trump stwierdził, że “jego zdaniem głowie Kościoła katolickiego brakuje wiedzy na temat tego, co się dzieje na granicy z Meksykiem”. Określił Papieża jako osobę bardzo zaangażowaną politycznie, która jednocześnie “nie rozumie problemów Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza niebezpieczeństwa płynącego z otwartej granicy z Meksykiem”.

W rozmowie z Radiem Watykańskim, ówczesny rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ (19 lutego 2016) powiedział,  że “Słowa Papieża Franciszka odnoszące się do postawy pretendenta na urząd prezydenta USA, Donalda Trumpa wobec imigrantów nie były w żadnym razie osobistym atakiem ani sugestią dotyczącą głosowania. Wypowiedź tę należy odczytywać w szerszym kontekście jego nauczania, gdzie zachęca do budowania mostów między ludźmi różnych ras i religii, a nie murów”.

Biskupi Stanów Zjednoczonych zareagowali krytycznie wobec ostatnich działań administracji Trumpa i jego nowej polityki wobec uchodźców. Zawiesił on na 120 dni wjazd do USA uchodźców, przy czym tych syryjskich na czas nieokreślony, jak też wstrzymał na okres 90 dni przyjazdy z siedmiu państw muzułmańskich: Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu.

Papież dokonał wiele dla pomocy uchodźcom. To za jego pontyfikatu powstała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, powołana przez niego 1 stycznia 2017 r. Sekretarz tej dykasterii, ks. Michael Czerny SJ zaznaczył, że Stolica Apostolskiej i biskupi USA są w ciągłym kontakcie z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie imigrantów i uchodźców. “Biskupi Stanów Zjednoczonych reagują bardzo dobrze i w tym momencie są to ludzie, których należy słuchać w tej sprawie” – powiedział ks. Czerny.

Różnica stanowisk nowego prezydenta mogą również mieć wpływ na stosunki USA ze Stolicą Apostolską. Choć Trump wcześniej był przychylny w sprawie legalnej aborcji, to jako kandydat w kampanii prezydenckiej oparł swoje obietnice na wsparciu polityki pro-life  oraz przywróceniu  blokowania funduszy federalnych dla organizacji zagranicznych, które promują lub wykonują aborcję. Zwycięstwo Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w listopadzie 2016 roku odbyło się ze znacznym wsparciem katolików USA.

Za „przedwczesne” uznał Watykan spekulacje mediów na temat spotkania Franciszka z Donaldem Trumpem. Greg Burke, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, który 7 lutego poinformował, że prezydent USA potwierdził przyjazd na Taormina na Sycylii, nie wspomniał jednak, że uda się również do Rzymu.

mh / catholicnewsagency.com

Total
0
Shares
(fot. Leena Saarinen / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Podobieństwo

Pewna misjonarka zajmowała się pielęgnowaniem ropiejących ran paralityka. Wykonywała swą pracę z uśmiechem i, jakby to była rzecz…

Może spodoba Ci się też...