Ghana: 60. rocznica odsyzkania niepodległości i poświęcenie NSPJ

Total
0
Shares

Kościół katolicki w Republice Ghany rozpoczyna nowennę w celu duchowego przygotowania do ponownego poświęcenia tego kraju Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Związane jest to z przeżywaną 60. rocznicą uzyskania niepodległości. Ghana po raz pierwszy została poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusa podczas Mszy w dniu 3 marca 1957 roku w katedrze pw. Ducha Świętego w Akrze. Był to początek niepodległości Ghany obchodzony od 6 marca 1957 r.

Nowenna, która rozpoczęła się 23 lutego i potrwa do 3 marca odbywa się w ramach programu ponownego poświęcenia w dniu 4 marca 2017 roku; oraz jako znak Diamentowego Jubileuszu Ghany, obchodzonego 6 marca 2017 roku.

Komitet Przygotowawczy, na czele którego stoi abp Charles G. Palmer-Buckle, wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Ghany (GCBC) jest odpowiedzialny za duchowe przygotowanie społeczeństwa do obchodów diamentowego jubileuszu w kraju, który odzyskał swą niezależność z rąk brytyjskich rządów kolonialnych. Papież Franciszek mianował kard. Giuseppe Bertello, Zwierzchnika Państwa Watykańskiego jako jego specjalnego wysłannika na obchody 40. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Ghany a Stolicą Apostolską, a także obchodzonej 60. rocznicy Niepodległości Republiki Ghany.

Ponowne poświęcenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa odbędzie się w czasie ekumenicznego i międzyreligijnego nabożeństwa na którym obecny będzie Nuncjusz Apostolski Ghany, abp Jean-Marie Speich, Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Ghanie abp Philip Naame, pozostali biskupi, reprezentanci innych religii, a także przedstawiciele organów państwowych, na czele z prezydentem Ghany, Nana Addo Dankwa Akufo Addo.

mh / rv

Total
0
Shares
(fot. Jimmy Chen / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Kard. Bo wzywa do „nawrócenia ekologicznego”

„Dzisiaj mamy do czynienia z holokaustem na środowisku naturalnym. Jest to bardzo delikatny moment. Papież Franciszek podniósł głos…

Może spodoba Ci się też...