Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 11-15

Total
0
Shares

Uszy są do słuchania…

Świadectwo Jezusa o Janie

Jezus powiedział do tłumów: Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.

A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!

Opowiadanie pt. “O dwóch lwach”

Jest pewna historia o lwie, który spotkawszy stado owiec ze zdziwieniem stwierdził, że wśród owieczek żyje lew, który dołączył do nich jeszcze jako małe lwiątko i wśród nich dorastał. Teraz beczał jak owca, chodził jak owca, żarł jak owca.

Lew poszedł prosto na niego, i gdy ten “owczy lew” zobaczył przed sobą autentycznego współbrata, zadrżał na całym ciele. – Co ty tu robisz między owcami? – zapytał król zwierząt. – Jestem owcą – odpowiedział ten ze stada. – Nie, ty nie jesteś owcą; chodź zaraz ze mną – huknął lew i zaprowadził kolegę nad staw, kazał mu się nachylić i spojrzeć w taflę wody.

I gdy tak owczy lew zobaczył w wodzie swoje odbicie, zaryczał potężnie na całą okolicę. I od tej chwili powrócił do swoich, do swego królestwa.

Refleksja

Tylko wtedy, gdy słuchamy, możliwy jest dialog z drugim człowiekiem. Kiedy wsłuchujemy się tylko w siebie, wtedy realizowany jest tylko nasz egoistyczny plan. Dlatego tak bardzo jest ważne, abyśmy nie tylko słuchali czyichś słów, ale przede wszystkim wsłuchiwali się w to, jakie mają one znaczenie. Te same bowiem wyrazy niekoniecznie znaczą to samo dla naszego rozmówcy…

Jezus uczy nas, że ten kto słucha, może osiągnąć o wiele więcej, niż ten, kto prowadzi tylko wewnętrzny dialog. Druga osoba bowiem pokazuje nam innym punkt widzenia, którego my nie widzimy lub nie zauważamy, żyjąc według otartych tylko schematów. Pozwólmy sobie na wzajemne wsłuchiwanie się w siebie, bo tylko wtedy nastąpi nie tylko nasze nawrócenie, ale przede wszystkim uzdrowienie duszy i ciała…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy wsłuchujesz się w to, co inni mówią?
2. Czy narzucasz innym swoją wolę?
3. Czy próbujesz zrozumieć innym punkt widzenia?

I tak na koniec…

Mieć szacunek, to znaczy słuchać dopóki wszyscy nie zostaną wysłuchani i zrozumieni (Dave Chief)

 

Total
0
Shares
(fot. Stuck in Customs / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 11-15

Ludzie gwałtowni zdobywają świat… Świadectwo Jezusa o Janie Jezus powiedział do tłumów: Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z…

Może spodoba Ci się też...