Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 11-15

Total
0
Shares

Ludzie gwałtowni zdobywają świat…

Świadectwo Jezusa o Janie

Jezus powiedział do tłumów: Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!

Opowiadanie pt. “To ty”

Pieśń truwerów prowansalskich opowiada o miłości dwojga ludzi. Zdobywczy i zuchwały młodzieniec zapukał pewnej nocy do drzwi swej wybranki. Ona pyta: – Kto tam?- To ja – odpowiada młody człowiek. Ona nie chce otworzyć i mówi ostro: – Idź sobie!

Młodzieniec odchodzi nieprzytomny ze złości – oświadczając, że zapomni o ukochanej, że już o niej zapomniał. Podróżuje po całym świecie. Nie znajduje jednak zapomnienia. Miłość nieodwołalnie prowadzi go znowu pod dom ukochanej. Ta sama rozmowa, co za pierwszym razem. Dziewczyna, odprawiając go, dodaje tylko krótkie, tajemnicze zdanie : – Nie mówisz jedynego słowa, które pozwoliłoby mi otworzyć ci.

On oburzony, zaintrygowany, przygnębiony odchodzi, lecz tym razem nie po to, by szukać zapomnienia w dalekich podróżach. Idzie w głębokie wąwozy na długie rozmyślania. Złość i namiętność powoli ustępują w nim miejsca mądrości. Jego miłość traci gwałtowność, a zyskuje głębię i po latach znowuż doprowadza młodego mężczyznę nieśmiałego, pokornego i bardziej niż kiedykolwiek żarliwego do ukochanej. Puka dyskretnie. – Kto tam? Odpowiada cicho: – To ty. I natychmiast drzwi się otwierają.

Refleksja

Siła i odwaga charakteryzuje człowieka gwałtownego. Radykalizm i gorliwość, to cechy, które pomagają nam w osiągnięciu Królestwa Bożego. Skrucha, asceza, słuchanie Słowa Bożego, to elementy nieodłączne, do budowania tego Królestwa, tu na ziemi…

Człowiek gwałtowny, to nie człowiek gwałtu… Jezus mówi: “Uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem”. Droga gwałtownika nie jest drogą łatwą. Cichość i pokora, to zupełnie inna droga od tej, którą wielu z nas chce dziś iść. Paradoksalnie, tylko w ten sposób można gwałtownie osiągnąć Królestwo Boże…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy jesteś człowiekiem gwałtownym?
2. W jakie sposób chciałbyś osiągnąć obrany cel?
3. Czy droga Jezusa jest łatwa?

I tak na koniec…

“Zaprawdę, w świecie ducha odbywa się gwałt permanentny, nie jesteśmy samoistni, jesteśmy tylko funkcją innych ludzi, musimy być takimi, jakimi nas widzą (…)” (Witold Gombrowicz, Ferdydurke)

 

Total
0
Shares
(fot. rolfekolbe / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 16-19

Mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny… Sąd Jezusa w współczesnych Jezus powiedział do tłumów: Z kim mam porównać…

Może spodoba Ci się też...