Na dobranoc i dzień dobry – Mk 2, 23-28

Total
0
Shares

Człowiek panem miejsca i czasu…

Łuskanie kłosów w szabat

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?

On im odpowiedział: Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom.

I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.

Opowiadanie pt. “Czarnobylscy Robinsonowie”

Okolice Czarnobyla. Uliczki opuszczonej przez ludzi wsi pozarastały trawą. Domy mają okna pozabijane deskami, sklepy, szkoły, urzędy straszą wybitymi szybami… W jednej z pustych, wymarłych klas przeglądałem pisane po katastrofie elektrowni atomowej wypracowania dzieci. Jedno było zatytułowane “Ból matki – Ukrainy”.

Jedenastoletnia Galina napisała: “Przeżyliśmy rewolucję, głód, wojnę, represje, a teraz wy, dorośli zrobiliście nam coś znacznie gorszego. Na wieki pokryto naszą wieś czarną chmurą radiacji. Musimy stąd odejść. Gdzie nam będzie lepiej? Gdzie lepiej jak w domu?”

Refleksja

To od naszych decyzji zależy co w danym momencie robimy i czemu poświęcamy nasz wolny czas. Dlatego tak ważne jest, aby podjęte decyzje, zwłaszcza w czasie wolnym od codziennej pracy, miały duży sens. Po wykonaniu przez nas zadania, nie powinno być w nas poczucia zmarnowanego czasu, ani teżą zbytniego przepracowania. Potrzebny jest zatem balans w naszej pracy, ale i wykorzystaniu wolnego czasu…

Jezus widział i uczuł wciąż na nowo swoich wybranych uczniów. Mają wykorzystywać czas na modlitwę, ale też i czas na pracę oraz odpoczynek. Każda przez Niego podjęta decyzja służyła drugiemu człowiekowi. W ten sposób wszystko co robił, było realizacją planu Ojca, który dawał mu sił w misji podjętej dla dobra każdego z nas. W ten sposób wszystko służyło Mu do tworzenia dobra na ziemi…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego w miarę szybkie podejmowanie decyzji jest ważne?
2. Dlaczego nie można marnować naszego czasu?
3. Dlaczego nasze decyzje powinny służyć także innym ludziom?

I tak na koniec…

Jestem przekonany, że najważniejszą decyzją, jaką podejmuje istota ludzka, jest wybór, z kim spędzi życie, może już do końca (William Wharton)

 

Total
0
Shares
(fot. CIMMYT / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mk 2, 23-28

Świętowanie jest potrzebne człowiekowi… Łuskanie kłosów w szabat Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie…

Może spodoba Ci się też...