Na dobranoc i dzień dobry – Łk 12, 54-59

Total
1
Shares

Rozpoznajemy znaki każdego dnia…

Znaki czasu

Jezus mówił do tłumów: Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: Deszcze idzie. I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: Będzie upał. I bywa.

Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka.

Opowiadanie pt. “Popatrz na siebie samego”

Chrześcijaństwo istnieje tyle stuleci, ale ludzie nie stali się lepsi – argumentował pewien niedowiarek w rozmowie z księdzem. Ten odpowiedział spokojnie: – woda istnieje już miliardy lat, a popatrz pan na swoją szyję!

I wątpić muszę wciąż na nowo, i burzyć to, com wczoraj czcił;
na wargach wciąż się waha słowo, niewiary uśmiech w nie się wpił.
Więc powiedzże mi, Czynów Boże, ku czemu umrę, po com żył?
Niech ufność w to lub owo złożę, niech wierzę w jakiś rozkaz, znak,
bym już nie mówił może… może… ale jedynie “Nie i Tak”.
(Władysław Kościelski, I wątpić muszę wciąż na nowo)

Refleksja

Potrzebujemy codziennych znaków od Boga w naszej codzienności. Wszystko po to, abyśmy jeszcze bardziej potrafili Go kochać. To tak jak w małżeństwie. Jeśli nie ma w nim znaków okazanej miłości, wtedy wcześniej, czy później legnie ono w gruzach. Brak okazania zainteresowania, brak gestów wyrażających miłość, to brak, który przekreśla relację. Jeśli jej bowiem nie ma, to tak jakby odcięło się ze spadochronu liny łączące spadochroniarza ze spadochronem. Upadek takiej relacji jest wielki…

Jezus uczy nas, że wszystkie znaki, jakie towarzyszą nam w codzienności, odkrywamy jako namacalne działanie Boga. Jeśli On poświęca nam tak wiele czasu, to powstaje pytanie, czy my również poświęcamy nasz czas, aby jeszcze bardziej Go poznać? Jeśli nie będzie w nas chociaż chwili świadomości, że Bóg jest w nas i wokół nas, to łudzimy się tylko, że On pomaga nam i wspiera nasze życie. To wszystko jest wtedy tylko teoretycznym rozważaniem czegoś o czym nie mamy w ogóle pojęcia…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak odkrywać znaki Boga na ziemi?
2. Jak odkrywać siebie jako dar stworzenia przez Boga?
3. Czy odczuwasz działanie Boga w Twoim życiu?

I tak na koniec…

Uśmiech i humor to znak zwycięskiego górowania nad losem (Stefan Garczyński)

 

(Main Photo: Jonathan Kos-Read / Foter / CC BY-ND)

 

Total
1
Shares
(fot. 96dpi / Foter / CC BY-NC)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 13, 1-9

Nawrócenie i to każdego dnia… Wyzwanie do nawrócenia W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o…

Może spodoba Ci się też...