Na dobranoc i dzień dobry – Łk 13, 1-9

Total
0
Shares

Nawrócenie i to każdego dnia…

Wyzwanie do nawrócenia

W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.

Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie.

I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.

Opowiadanie pt. “O trzech kardynałach i jednej damie”

Zdarzyło się, że w jednym roku – w krótkim odstępie czasu – zmarło trzech kardynałów kurialnych. Fakt ten “zrodził” następującą anegdotę:

Wszyscy trzej dostojnicy udali się wprost do nieba. Święty Piotr miał akurat tyle pracy, że nie wiedział, w co ręce włożyć (ponoć w niebie jest zawsze co robić!); purpuraci zajęli więc miejsca w poczekalni, rozsiedli się wygodnie w fotelach (przyzwyczajenie z ziemi!) i postanowili czekać na swoją kolejkę. Piotr jakoś długo się nie zjawiał.

W pewnej chwili otwierają się cicho drzwi niebieskie i staje w nich młoda, elegancka, dobrze ubrana dziewczyna. Klucznik niebieski był przy niej natychmiast. Zaraz też poprowadził ją na pokoje, informując po drodze, że wszystko już przygotowane, że kwatera czeka. Kardynałowie – staruszkowie popatrzyli na siebie ze zdziwieniem, pewno też coś sobie pomyśleli o żonatym Piotrze, w każdym razie głośno skonstatowali, że purpura tutaj nie jest w cenie: liczy się tylko młodość i uroda, a nie kazanie i uczone traktaty. Tak czy owak postanowili żądać od niebieskiego furtiana rzetelnego wyjaśnienia.

Piotr zjawiwszy się w końcu, od razu od progu prosi o wyrozumiałość, tłumaczy, że ta dziewczyna jest córką znanego przemysłowca, że ojciec kupił jej na imieniny mercedesa, że spowodowała wypadek i zginęła na miejscu. Gdy ludzie się o tym dowiedzieli – ciągnął dalej święty klucznik – tak się przejęli tą śmiercią, że nie umiem nawet powiedzieć, ilu się nawróciło; w każdym razie dużo więcej niż przez wasze uczone książki i pobożne kazania. Teraz rozumiecie – zakończył Piotr – nie mogłem pozwolić, aby taka zasłużona dla nieba czekała zbyt długo.

Refleksja

Nawrócenie potrzebne jest nam zawsze, aby ponownie wejść na drogę Boga. Wynika to z tego, że któregoś dnia, nasze niedoskonałości i sam grzech, odwróciły nas z drogi miłości na drogę nienawiści względem siebie lub innych ludzi. Nasz grzech, pycha, a często i bezmyślność popchnęły nas na drogę nieprawości, która prowadzi do samozniszczenia. Nawrócenie ma to do siebie, że jest procesem zrozumienia obecnej sytuacji, ale także jest powolnym powrotem na właściwą ścieżkę postępowania…

Jezus uczy nas, że na nawrócenie jest dobry każdy moment. Czasami potrzebujemy dać drugiej osobie więcej czasu, by pojęła jak bardzo siebie i innych krzywdzi swoim zachowaniem. Bywa też i tak, że nawrócenia nie ma przez całe życie. Potrzebna jest wtedy z naszej strony cierpliwość i modlitwa. Dajmy Bogu działać tam, gdzie czujemy się zupełnie bezradni…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego nawrócenie potrzebne jest nam każdego dnia?
2. Dlaczego nawrócenie jest procesem?
3. Dlaczego cierpliwość w nawróceniu jest tak ważna?

I tak na koniec…

Nawrócenie jest sprawą chwili; uświęcenie jest dziełem całego życia (Josemaría Escrivá de Balaguer, Przyznaj fiszkę)

 

(Main Photo: 96dpi / Foter.com / CC BY-NC)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Clearly Ambiguous / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 13, 1-9

Poprawić swoje zachowanie… Wezwanie do nawrócenia W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew…

Może spodoba Ci się też...