Na dobranoc i dzień dobry – Mt 9, 14-17

Total
0
Shares

Stare z nowym nie pasuje…

Sprawa postów

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?

Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze robi się przedarcie.

Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje.

Opowiadanie pt. “Twoja ręka jest większa”

Papież Juliusz II zlecił słynnemu architektowi Bramante wykonać plan nowego kościoła. Gdy architekt ukończył plan, posłał go papieżowi przez swego synka.

Dzieło spodobało się Juliuszowi II, zaprowadził więc chłopca do skrzyni z pieniędzmi i rzekł: – “Nabierz sobie, ile ręką obejmiesz”. Rezolutne dziecko bez namysłu odparło: – “Nabierz Ty, Twoja ręka jest większa”.

Refleksja

Nie da się połączyć tego co stare z tym co nowe. Nie da się, bo jedno do drugiego nie pasuje. Można ewentualnie dopasowywać pewne stare rzeczy, aby stanowiły jedność z nowym. Jest to jednak powolny proces dzięki któremu jedna i druga strona jest w stanie wiele się nauczyć. To co stare i sprawdzone dotychczas nic nie znaczy, a przede wszyskim, czy zda egzamin. To co nowe i nowatorskie nie znaczy, że jest najlepsze…

Jezus wiedział, że różnica pokoleń ma nie dzielić, ale się nawzajem uzupełniać. Miał świadomość tego, że są to często dwie różne rzeczywistości, które nie potrafią ze sobą współgrać. To nie oznaczało, że nie mogą się nawzajem uzupełniać. Cała sztuka życia polega na tym, żeby korzystać z tego co daje nam stare z tym, co zastajemy tu i teraz…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego nie da się połączyć tego co stare z tym co nowe?
2. Dlaczego to co nowe i nowatorskie niekoniecznie jest najlepsze?
3. Dlaczego warto uczyć się z doświadczenia i z tego co już było?

I tak na koniec…

Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie (Maria Robinson)

 

Total
0
Shares
(fot. Stuck in Customs / Foter.com / CC BY-NC-SA)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 9, 14-17

Post jest ważny… Sprawa postów Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy,…

Może spodoba Ci się też...