Na dobranoc i dzień dobry – Mt 13, 44-46

Total
0
Shares

Z radością poszedł za Nim…

Przypowieść o skarbie i perle

Jezus powiedział do tłumów: Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radości poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę.

Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.

Opowiadanie pt. “A może…”

Pewien racjonalista, człowiek bardzo uczony odwiedził berdyczowskiego cadyka, aby w drodze dyskusji obalić dowody prawdziwości jego wiary. Skoro tylko przekroczył próg pokoju pobożnego męża, zobaczył go z książką w ręku, przechadzającego się w zadumie pełnej uduchowienia. Wreszcie przystanął, popatrzył na gościa i rzekł: – A może jednak to prawda.

Uczony poczuł, że drżą pod nim kolana. Lękiem przejęła go prosta wypowiedź Lewiego Izaaka.

Ten zaś dodał pełen wewnętrznego pokoju: – Mój synu, wielcy ludzie Pięcioksięgu, z którymi ty się spierałeś, trwonili dla ciebie słowa, odchodząc śmiałeś się z tego, co mówili. Nie mogli ci wyłożyć na stół Boga i Jego królestwa, i ja również nie mogę. Ale zastanów się, może to prawda.

Racjonalista zebrał się w sobie, aby dać ciętą odpowiedź, lecz to straszne “może”, które dźwięczało mu w uszach, złamało jego opór.

Refleksja

Każdy skarb, który pielęgnujemy jest tym, który daje radość, ale jednocześnie poczucie przynależności. Troska o to, co kochamy, nadaje sens naszemu życiu, które przepełnione miłością daje perspektywę dobrych dni. Warto poświęcić swój czas i życie, aby mieć to, co jest dla nas ważne. Każdy z nas ma wybór, aby posiadać to, co dla niego jest istotą egzystencji. Aby tak było, potrzebne jest poświęcenie i konsekwencja. Tylko w ten sposób możliwa jest realizacje swoich pragnień i planów…

Jezus uczy nas, że warto poświecić swoje życie na realizację swoich marzeń. Naszym podstawowym skarbem jest wiara, która potrafi zdziałać cuda. Nikt nie jest w stanie jej nam odebrać, czy też zabrać. Możemy to zrobić tylko my sami sobie. Jest to zatem “towar” o którego jakość musimy zadbać stale sami. Musimy go rozwijać, ale też się nim opiekować każdego dnia, bo łatwo go stracić w dzisiejszym świecie. Wśród wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw świata, także zła i przyzwyczajeń łatwo zgubić z oczu to, co jest najważniejsze dla nas tu na ziemi. Wielu jest takich co tą wiarę ma, ale są i tacy, którzy jej wciąż poszukują. Warto z naszej strony zadbać o jednych i drugich, tzn. pamiętając o sobie, obyśmy pamiętali też o innych…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego warto pielęgnować życie?
2. Dlaczego warto być konsekwentnym?
3. Dlaczego wiara jest tak ważna w naszym życiu?

I tak na koniec…

Wierzyć – to znaczy nawet nie pytać, jak długo jeszcze mamy iść po ciemku (Jan Twardowski)

Total
0
Shares
(fot. (davide) / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic / CC BY-NC-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 13, 44-46

Szukać tego, co drogocenne… Przypowieść o skarbie i perle Jezus powiedział do tłumów: «Królestwo niebieskie podobne jest do…

Może spodoba Ci się też...