Na dobranoc i dzień dobry – J 1, 47-51

Total
0
Shares

Potrzebujemy świadectwa dobra…

Świadectwo uczniów

Odpowiedział Mu Natanael: Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela! Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego.

Opowiadanie pt. “O Sądzie Ostatecznym inaczej”

Kiedy przyszedł czas Sądu i Król zasiadł na tronie pełnym chwały, zgromadzili się przed nim wszyscy ludzie, żywi i umarli. Wtedy odezwał się król do archanioła Gabriela: – Czytaj głośno dziesięć przykazań! Po pierwszym przykazaniu Król powiedział: – Ci, co przekroczyli to przykazanie Boże, niech przejdą na lewą stronę! Niektórzy z tłumu poruszyli się i ze spuszczoną głową przeszli na wskazane miejsce. I tak anioł powoli czytał kolejne zdania Dekalogu, a Król w przerwach odsyłał kolejne partie na lewą stronę.

W końcu po ostatnim przykazaniu na placu ogólnej zbiórki ostał się tylko jeden człowiek sprawiedliwy. Król rozejrzał się wkoło i szepnął do Gabriela z niemałym zdziwieniem: – Co, tylko ten jeden pozostał z przeznaczeniem na prawa stronę? – Tak jest – odparł archanioł. – To trochę nudno będzie po tej stronie – stwierdził Król i dodał: – Zawołaj wszystkich z powrotem!

Gdy usłyszał te słowa – sprawiedliwy, gdy dowiedział się o powszechnej “amnestii”, zdenerwował się “piekielnie” i obrzucił Króla pretensjami: – To niesprawiedliwe! Dlaczego wcześniej o tym nie powiedziałeś?! A Sędzia nic nie odpowiedziawszy, wskazał mu tylko miejsce po lewej stronie – tam, gdzie ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.

Refleksja

Wspominamy dziś archaniołów: Michała – walczącego z szatanem; Gabriela – przekaziciela Bożego Orędzia; oraz Rafała – opiekuna chorych i podróżujących. Ci trzej słudzy Boga pomagają nam dostać się do nieba. Na krętych drogach naszego życia przeprawiamy się wśód zawiłości tego świata. Bo każdy z nas skazany jest na walkę z pokusami grzechu, ale wezwany też do głoszenia Ewangelii potrzebującym, tych w ludzkiej doli i niedoli, naznaczonej często chorobami i bólem.

Trzej archaniołowie mają być dla chrześcijan pomocą w ziemskim dążeniu do świętości. Obyśmy mając opiekę tych z nieba, wspomagali innych w ich szukaniu woli Boga tu na ziemi. Możemy to uczynić dobrym słowem i czynem, których nigdy nie było, nie ma i chyba nigdy za dużo tu na ziemi nie będzie. Dlatego zacznijmy mówić i działać już od teraz…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Wierzysz w Anioły?
2. Który Anioł Stróż jest Twoim ulubionym i dlaczego?
3. W jaki sposób czujesz obecność Twojego Anioła Stróża?

I tak na koniec…

“Aniołem człowieka jest czas” (Friedrich Schiller)

 

(Main Photo: boskizzi / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Thiago Lopes / Foter / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 17, 5-10

Sługa nieużyteczny… Moc wiary. Służyć z pokorą Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę…

Może spodoba Ci się też...