Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 20-24

Total
0
Shares

Pokuta nas udoskonala…

Biada nie pokutującym miastom

Jezus począł czynić wyrzuty miastom, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że się nie nawróciły. Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły.

Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam. A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego.

Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie.

Opowiadanie pt. “O graniu w karty”

Troskliwa parafianka przyszła do biskupa ze skargą, że proboszcz z wikarym całe noce grywają w karty. Żądała przy tym surowego ukarania duchownych karciarzy.

Mądry arcypasterz odpowiedział z poczuciem humoru: – Proszę pani, niech grają dalej! Przecież tego nie będą robili do końca swych dni. A jeżeli nauczą się przy kartach panowania nad snem i zmęczeniem, jeżeli nauczą się czuwać jakże to im się przyda, gdy potem zechcą ten nocny czas poświęcić na modlitwę i pokutę. I ja miałbym ich za to karać?!

Refleksja

Każda podjęta pokuta oczyszcza nas w jakiś sposób z grzechów, bo daje przede wszystkim czas na zastanowienie się, co dalej robić. W ten sposób, po podjęciu konkretnej decyzji zmiany dotychczasowego życia, przemieniamy i ukierunkowujemy nasze życie ku dobru. Czas pokuty zatem, to czas oczyszczenia z tego, co w nas jest niedoskonałe i potrzebne do reformy na lepsze. Niestety wielu jest takich, którzy nie pojmują, że pokuta jest nie dla Boga na pokaz, ale po to, aby zmienić swoje życie…

Jezus zachęca nas do nawrócenia. Nigdy nie jest na to za późno. Od nas jednak zależy kiedy chcemy rozpocząć proces oczyszczenia z wszystkich wad. Nie każde przywiązanie do grzechu da się naprawić od razu, stąd potrzeba dania sobie czasu na przemyślenie nie tylko jaką drogę obrać, ale by nabrać ducha, który pomoże przezwyciężyć wszelkie przeciwności. Jezus zachęca nas do powrotu na dobrą drogę, my zaś powinniśmy wykorzystać to co On daje, dla naszego i innych dobra…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego podjęcie pokuty jest tak ważne?
2. Jak zmieniać swoje życie?
3. Od czego zacząć w naszym nawróceniu?

I tak na koniec…

Pokuta miała w sobie wielką moc: była zamkiem w drzwiach, które zamykało się za przeszłością Stephen King)

 

Total
0
Shares
(fot. Photosightfaces / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 11, 25-27

Wysławiać i dziękować… Objawienie Ojca i Syna W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie…

Może spodoba Ci się też...