Na dobranoc i dzień dobry – Mt 21, 23-27

Total
0
Shares

Kto ma władzę, ten…

Pytanie o władzę

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu z pytaniem: Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę? Jezus im odpowiedział: Ja też zadam wam jedno pytanie; jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?

Oni zastanawiali się między sobą: Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? A jeśli powiemy: od ludzi – boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: Nie wiemy. On również im odpowiedział: Więc i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię.

Opowiadanie pt. “Zarządzenie”

Najbardziej czczone przez wyznawców islamu miejsca Mekka i Medyna znajdują się w Arabii Saudyjskiej. Oba związane są z życiem i działalnością Mahometa. Religijne ustawy islamu zalecają, aby każdy mężczyzna przynajmniej raz w życiu odbył pielgrzymkę do Mekki.

Wyznawanie chrześcijaństwa w Arabii Saudyjskiej jest zabronione. W kraju tym pracuje ponad 600 tys. chrześcijan, zatrudnionych przy wydobyciu ropy naftowej. Władze odmawiają im prawa do wzniesienia kościoła czy kaplicy.

Zapytany w tej sprawie saudyjski minister informacji oświadczył, że nie jest to decyzja rządowa, ale… zarządzenie boskie.

Refleksja

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że władza nie jest tylko dana, ale przede wszystkim zadana. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że wraz z mianowaniem na jakieś stanowisko, bierzemy pełną odpowiedzialność nie tylko za swoje decyzje, ale przede wszystkim za naszego podwładnego. Wszak zostaliśmy wybrani, aby pomagać tym, którzy są na nas zdani…

Jezus przez całe życie miał świadomość wybrania przez Ojca. Za każdym razem, gdy trzeba było to pomagał. Okazywał tym swoje ogromne serce przepełnione miłością. Tylko w ten sposób mógł realizować zleconą mu przez Ojca misję. W ten sposób zbawiał świat, dając nadzieję i zdrowie tym, którzy go nie mieli. Warto dawać to, czym zostaliśmy obdarowani i do czego zostaliśmy stworzeni…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy szanujesz podległych Ci ludzi?
2. Czy bierzesz odpowiedzialność za swoje zachowanie?
3. Jak realizujesz zleconą Ci misję?

I tak na koniec…

Im większą masz władzę, tym większą musisz mieć cierpliwość (Seneka Młodszy)

 

Total
0
Shares
(fot. Drew McLellan / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

3 N. Adwentu, Umiłowanie prawdy Mt 11, 2-11

Najpiękniejsza pochwała, jaka wyszła z ust samego Chrystusa, skierowana była pod adresem Jana Chrzciciela. Mówi Chrystus: „Między narodzonymi…

Może spodoba Ci się też...