Na dobranoc i dzień dobry – Mt 4, 1-11

Total
0
Shares

Jednemu Panu…

Kuszenie Jezusa

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem .

Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień.

Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon.

Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Opowiadanie pt. “Boża wszechwiedza”

Okazja czyni złodzieja. Pewien gospodarz, widząc, że sąsiad pojechał z rodziną w pole, przeszedł przez płot, aby podebrać trochę jabłek w ogrodzie. Obejrzał się na wszystkie strony, przed siebie, poza siebie, w prawo i w lewo, czy ktoś przypadkiem go nie zobaczy.

Kiedy się tak rozglądał, zawołał do niego mały syn sąsiada, siedzący na jednym z drzew: – Rozglądacie się dokoła, a dlaczego nie spojrzycie w górę, do nieba?

Refleksja

Sama pokusa nie jest grzechem. Zgoda naszej woli to czyni. Trzeba zatem pamiętać, żeby wciąż czuwać nad własnym sumieniem, aby żadne zło nie miało do nas dostępu. To my jesteśmy odpowiedzialni na ile dajemy się manipulować złudzie tego świata. Nie wszystko bowiem, co się świeci jest szczerym złotem. A nawet jeśli coś już jest tym złotem, to należy baczyć jak to coś wykorzystać dla naszego dobra duchowego…

Jezus wiedział, że wszystko, co zostało zaproponowane przez szatana będzie miało zgubny skutek. Gdyby tylko zgodził się na jego warunki i powiedział “tak” złu, a które było tuż obok Niego, Jego misja zbawienia nie udała by się. Stąd ta czujność, która była obecna na każdym etapie życia Jezusa. Wiedział, że chwila słabości może zadecydować o tym, że Jego myślenie nie będzie już myśleniem Boga, ale szatana – samego zła. Wtedy Jego życie i przyjście na świat przestałoby mieć jakikolwiek sens…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak walczyć z pokusami?
2. Jak czuwać nad własnym sumieniem?
3. Jak baczyć na rozwój życia duchowego?

I tak na koniec…

Dziś doszło do tego, że jeśli ktoś nie ulega każdej pokusie, to mówi się o nim, że ma silny charakter (Marcel Achard)

 

Total
0
Shares
(fot. Muffet / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 23, 1-12

Pycha przeszkadza we wszystkim… Ostrzeżenie przed uczonymi w Piśmie Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi…

Może spodoba Ci się też...