Na dobranoc i dzień dobry – J 10, 11-16

Total
0
Shares

Z najemnika nie ma pracownika…

Dobry Pasterz

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz».

Opowiadanie pt. “Dla każdego starczy chleba”

W 1952 roku w Tarnowie pewna rodzina adoptowała kilkuletniego chłopca – sierotę. W sądzie zjawił się mężczyzna, biednie ubrany z adoptowanym dzieckiem. Sędzia zapytał o zawód: – Jestem robotnikiem fizycznym. – A ile pan ma dzieci? – Dziewięcioro. – I wy chcecie jeszcze – zapytał zaskoczony prawnik –  wziąć to dziecko?!

Zmieszał się robotnik, spuścił nieco oczy w dół i w tym momencie spotkały się dwa spojrzenia: sieroty i przybranego ojca. Ten przycisnął spracowaną dłonią główkę dziecka do siebie, popatrzył na sędziego i odparł: – Gdzie się tyle wyżywi, znajdzie się i dla niego kawałek chleba.

Refleksja

Tak to już jest w naszym życiu, że ludzie oczekują od nas, żebyśmy byli blisko nich. Są też i tacy, którzy chcą, abyśmy byli od nich jak najdalej. Każde odejście, porzucenie, oddalenie się nie pomaga zarówno nam, jak i tym, którzy żyją dookoła nas. “Pasterzowanie” to oddanie się w całości misji chronienia, czuwania i bycia obok. Nie ma takiej opcji, by bycie dla innych opierało się tylko na pozorach, bo wcześniej czy później świat pozna, że coś jest nie tak…

Jezus swoją opiekę nad ludźmi wziął bardzo poważnie. Nie było dla Niego wyjątku, czy ktoś jest mnie czy bardziej uciążliwy, mniej czy bardziej się obraża, albo ma różne wymagania. Dla Niego “pasterzowanie” to towarzyszenie tym, którzy się dobrze mają, ale przede wszystkim bycie z tymi, którzy się pogubili. Tylko w ten sposób możliwa jest pomoc, która jeśli nie ma swojego autora i twórcy, wtedy zanika bezpowrotnie…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego warto być blisko ludzi?
2. Na czym polega “pasterzowanie”?
3. Dlaczego warto pomagać innym ludziom?

I tak na koniec…

Zaczynaj od rzeczy małych, jeśli chcesz być wielkim. Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko (św. Augustyn)

Total
0
Shares
(fot. Thomas Hawk / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Wniebowstąpienie, Z głową w chmurach, Łk 24, 46-53

Sześćset lat przed narodzeniem Chrystusa w starożytnej Grecji powstała orficka sekta religijna. Jej głównym atutem była wiara w…

Może spodoba Ci się też...